Notowania

Korea Północna
21.11.2013 08:46

Chiny odesłały do Korei 22 uciekinierów

Koreańczycy z Północy najczęściej uciekają z kraju przez granicę z Chinami, by następnie przez inne kraje dotrzeć do Korei Południowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Władze Chin odesłały z powrotem do Korei Północnej 22 obywateli tego kraju, którzy stamtąd uciekli i od początku listopada zostali zatrzymani na terenie ChRL - poinformował w czwartek południowokoreański dziennik _ Dzoson Ilbo _.

_ - 7 listopada chińska policja zatrzymała pięciu uciekinierów z Korei Płn., kiedy podróżowali autobusem niedaleko Pekinu _ - powiadomił gazetę południowokoreański działacz na rzecz praw człowieka.

Według niego cała piątka została repatriowana zaledwie dzień po zatrzymaniu. Obecnie wszyscy są przesłuchiwani w mieście Sinyidzu, w północno-zachodniej Korei Płn., przy granicy z Chinami.

Z kolei źródło w Chinach poinformowało, że siedmioro innych uciekinierów, którzy ukrywali się w mieście Szenjang (Shenyang) w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach, zostało aresztowanych 2 listopada.

Dziesięcioro kolejnych zatrzymano w miastach Yanji i Dandong (Tantung).

Koreańczycy z Północy najczęściej uciekają z kraju przez granicę z Chinami, by następnie przez inne kraje dotrzeć do Korei Południowej.

Pekin, będący jednym z niewielu sojuszników politycznych Pjongjangu, traktuje Koreańczyków z Północy jako osoby uciekające przed biedą, a nie uchodźców politycznych. W przypadku zatrzymania przez chińską policję uciekinierzy są odsyłani do Korei Płn., gdzie grozi im więzienie, tortury, a nawet śmierć.

W październiku specjalny sprawozdawca ONZ ds. sytuacji w Korei Płn. Indonezyjczyk Marzuki Darusman przypomniał, że zasada prawa międzynarodowego polegająca na zobowiązaniu do nieodsyłania osób ubiegających się o azyl lub uchodźców z powrotem w miejsca, gdzie ich życie lub wolność mogą być zagrożone, jasno odnosi się właśnie do Koreańczyków z Północy, którzy opuścili swój kraj bez pozwolenia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Korea Północna, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz