Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny popierają Koreę Północną. Milczą o rakiecie

0
Podziel się:

Hu pogratulował nowemu przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Unowi z okazji nadania mu tytułu pierwszego sekretarza Partii Pracy Korei.

Chiny popierają Koreę Północną. Milczą o rakiecie
(ec.europa.eu)

Prezydent Chin Hu Jintao spotkał się dziś ze specjalnym wysłannikiem Korei Płn., podkreślając więzi łączące Phenian z jego głównym sojusznikiem po nieporozumieniach związanych z niedawną próbą rakietową Północy.

Państwowa chińska telewizja CCTV relacjonując spotkanie prezydenta z przedstawicielem północnokoreańskiej dyplomacji Kim Jong Ilem nie wspominała o nieudanej próbie rakietowej Phenianu.

Hu pogratulował nowemu przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Unowi z okazji nadania mu tytułu pierwszego sekretarza Partii Pracy Korei i powiedział, że dla chińskich komunistów wzmocnienie relacji z Phenianem jest ważnym priorytetem.

Jak komentuje AP, ranga, jaką nadano temu spotkaniu, ma dowieść, że Pekin zamierza utrzymać jak najlepsze relacje z komunistycznym reżimem i nie ma mu za złe prowokacji, za którą uznano test rakiety dalekiego zasięgu, ani uporu, z jakim Phenian odmawia wprowadzenia reform gospodarczych, które w jakimś stopniu pomogłyby mu uniezależnić się od pomocy zagranicznej. Chiny nie zrobiły jednak nic, by przeciwstawić się reakcji ONZ na próbę rakiety, która miała wynieść na orbitę północnokoreańskiego satelitę.

AP przypomina, że ONZ potępiła Koreę Płn. za wystrzelenie 13 kwietnia rakiety typu Unha-3. Eksplodowała ona tuż po starcie; USA, Korea Płd. i inne kraje są przekonane, że w rzeczywistości była to kolejna próba z rakietą dalekiego zasięgu.

Pojawiły się też obawy, że Phenian może wkrótce przeprowadzić następną próbę nuklearną - robił tak po próbach rakietowych w 2006 i 2009 roku. Wywiad południowokoreański informuje na podstawie zdjęć satelitarnych o drążeniu w Korei Północnej nowego tunelu, co może być elementem przygotowań do próby nuklearnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Szefowie G8 zgodni. Wojna wisi na włosku Rozmowy ministrów to przygotowanie przed szczytem G8 w połowie maja. Wystrzelenie rakiety narusza kilka rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Myślę, że wszyscy mamy wspólny interes, żeby na Półwyspie Koreańskim panowała stabilna sytuacja - powiedziała gospodyni spotkania, amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.
USA grożą Korei. Jeśli wystrzelicie rakietę to... Stanowiłoby to wyraźne i poważne pogwałcenie zobowiązań Korei Północnej wynikających z dwóch rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
ONZ grozi Korei: Wystrzelicie, będzie kryzys Korea Północna zapowiedziała, że między 12 a 16 kwietnia wystrzeli rakietę nośną, by umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)