Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny zawieszają wymianę delegacji wojskowych z USA

0
Podziel się:

To reakcja na zapowiedź sprzedaży broni Tajwanowi za 6,4 mld dolarów.

Chiny zawieszają wymianę delegacji wojskowych z USA
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Chiny postanowiły zawiesić wymianę delegacji wojskowych z USA po decyzji Amerykanów o sprzedaży Tajwanowi broni o wartości 6,4 mld dolarów - poinformowała oficjalna chińska agencja prasowa Xsinhua.

na zdjęciu Wen Jiabao, premier Chin

_ - Biorąc pod uwagę poważne szkody wynikające ze sprzedaży amerykańskiej broni do Tajwanu, strona chińska zdecydowała się zawiesić planowane wzajemne wizyty delegacji wojskowych _ - podało chińskie ministerstwo obrony.

Amerykański rząd poinformował Kongres o planach dostarczenia Tajwanowi m.in. 60 helikopterów Black Hawk, 114 pocisków antyrakietowych Patriot, dwóch wykrywaczy min morskich Osprey, a także wojskowych systemów informatycznych. W pakiecie nie znalazły się natomiast myśliwce F-16, choć tajwańskie władze wyraziły zainteresowanie kupnem 66 takich maszyn.

Kongres ma 30 dni na przedstawienie ewentualnych obiekcji odnośnie planów dozbrojenia tajwańskiej armii. Agencja Associated Press wskazuje, że deputowani zwykle popierali takie transakcje.

W komunikacie opublikowanym na stronie chińskiego MSZ wiceminister finansów He Yafei napisał, że Pekin, który uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję Państwa Środka, jest _ silnie oburzony _ planami Waszyngtonu. Sprzedaż broni Tajwanowi stanowi bowiem _ ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin i zagrożenie dla ich bezpieczeństwa narodowego _.

W odpowiedzi na analogiczny plan dostarczenia Tajpej broni, przedstawiony w październiku 2008 r. przed administrację ówczesnego prezydenta George'a W. Busha, Pekin zerwał współpracę wojskową z USA. Na jej wznowienie zdecydował się dopiero gdy do Białego Domu wprowadził się Barack Obama.

Chiny utrzymują ponad 1000 rakiet balistycznych wymierzonych w Tajwan. Natomiast USA na mocy ustawy z 1979 r. są zobowiązane do zapewnienia wyspie arsenału niezbędnego do samoobrony.

Jeśli dostawa broni dojdzie do skutku, przybliży Waszyngton do realizacji deklaracji złożonej w 2001 r. przez prezydenta Busha, że USA dostarczą Tajpej broń o wartości 11 mld dol.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)