Notowania

haiti
24.11.2010 09:21

Cholera rozprzestrzenia sie szybciej niż przewidywano

W ciągu 3 miesięcy na Haiti zachoruje 200 tysięcy osób. Epidemia potrwa rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ - Wirus cholery, od października pustoszący Haiti będzie utrzymywać się w kraju jeszcze przez co najmniej rok _- poinformował wysoki rangą przedstawiciel ONZ Nigel Fisher.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakładali dotąd, że na biegunkę spowodowaną złymi warunkami sanitarnymi w ciągu 6 miesięcy zachoruje 200 tys. osób. Obecnie według zweryfikowanych prognoz do takiej liczby zarażeń dojdzie w 3 miesiące. _ To oznacza, że epidemia rozprzestrzenia się szybciej niż zakładaliśmy _ - wyjaśnił podczas telekonferencji z ONZ.

Dodał, że zdaniem ekspertów medycznych cholera będzie się utrzymywać jeszcze przez co najmniej rok, doprowadzając w tym czasie do _ dosłownie setek tysięcy zachorowań _.

Zahamowanie epidemii cholery _ jest praktycznie niemożliwe z uwagi na jej zakaźność. U nosicieli cholery objawy występują czasem dopiero po kilku dniach, a w tym czasie mogą oni wszędzie się przemieszczać _ - wyjaśnił.

Od wybuchu epidemii w połowie października tego roku na cholerę zmarły 1 344 osoby - podaje Reuters. Jednak faktyczny bilans ofiar wirusa może być bliższy _ raczej dwóm tysiącom niż jednemu _, bo wciąż brak danych z niedostępnych terenów kraju - wskazał Fisher. Liczba zarażonych cholerą wynosi jego zdaniem ok. 60-70 tys., a nie 50 tys., jak podają oficjalne źródła.

Fisher zaapelował do organizacji pomocowych o _ znaczne _ wzmożenie wysiłków na rzecz zatrzymania choroby, m.in. poprzez dystrybucję tabletek chloru do odkażania wody i zwiększenie liczby ośrodków medycznych.

Czytaj w Money.pl

Tagi: haiti, cholera, epidemia, śmierć, rok, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz