Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś ogłoszenie nowego rządu Tunezji

0
Podziel się:

Premier Mohammed Gannuszi uspokaja wzburzonych obywateli. W kraju niespokojnie.

Dziś ogłoszenie nowego rządu Tunezji
(PAP/EPA)

- _ Utworzenie nowego tunezyjskiego rządu zostanie ogłoszone w poniedziałek _ - zapowiedział premier Mohammed Gannuszi. - _ Jutro ogłosimy nowy rząd, który otworzy nową kartę w historii Tunezji _ - oznajmił Gannuszi w telewizji państwowej.

O utworzenie koalicyjnego rządu jedności narodowej zwrócił się do premiera w sobotę zaprzysiężony tego dnia tymczasowy prezydent Tunezji, przewodniczący izby niższej parlamentu Fuad Mebaza. Gannuszi od razu przystąpił do rozmów z przedstawicielami opozycji.

Wcześniej Rada Konstytucyjna Tunezji uznała oficjalnie, że stanowisko prezydenta kraju jest nieobsadzone oraz że konstytucja wymaga, by wybory prezydenckie zostały przeprowadzone nie później niż w ciągu 60 dni. Rada orzekła też, że zgodnie z konstytucją tymczasowym prezydentem kraju powinien zostać przewodniczący niższej izby parlamentu, a nie premier Mohammed Ghannuszi.

W piątek Ghannuszi oświadczył, że przejmuje tymczasowo obowiązki prezydenta, ponieważ sprawujący je dotychczas Zin el-Abdin Ben Ali _ przejściowo nie jest w stanie ich pełnić _. Eskalacja antyrządowych demonstracji i zamieszek sprawiła,że Ben Ali opuścił w piątek kraj, udając się do Arabii Saudyjskiej.

Z Tunezji uciekła też żona obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego. Zabrała ze sobą półtorej tony złota - pisze dziś w wydaniu internetowym francuski _ Le Monde _, powołując się na informacje służb wywiadowczych.

Leila Ben Ali osobiście udała się podobno do banku centralnego w Tunisie, żeby załatwić wydanie kruszcu. Ze sztabami wartości ok. 45 milionów euro wsiadła prawdopodobnie do samolotu, lecącego do Dubaju. Obecnie jest już wraz z mężem w Arabii Saudyjskiej, w Dżiddzie nad Morzem Czerwonym.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)