Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Film o papieżu. Powstanie produkcja o tym, jak Bergoglio pomagał prześladowanym

0
Podziel się

80-letnia Cavani, autorka kilkudziesięciu filmów, wśród nich głośnego Nocnego portiera i dwóch opowieści o świętym Franciszku z Asyżu powiedziała, że w książce o podziemnej działalności księdza Bergoglio najbardziej poruszył ją jej wymiar ludzki i historyczny.

Film o papieżu. Powstanie produkcja o tym, jak Bergoglio pomagał prześladowanym
(AP/Fotolink/East News)
bEpWftSd

Znana włoska reżyserka Liliana Cavani nakręci film na podstawie książki przedstawiającej nieznany aspekt działalności obecnego papieża Franciszka, gdy na przełomie lat 70. i 80. jako prowincjał jezuitów w Argentynie pomagał osobom prześladowanym przez reżim.

Informację o przygotowaniach do ekranizacji książki _ Lista Bergoglio. Uratowani przez Franciszka w latach dyktatury. Historia nigdy nieopowiedziana _ włoskiego dziennikarza Nello Scavo podano zaledwie kilkanaście dni po jej ukazaniu się.

80-letnia Cavani, autorka kilkudziesięciu filmów, wśród nich głośnego _ Nocnego portiera _ i dwóch opowieści o świętym Franciszku z Asyżu powiedziała, że w książce o podziemnej działalności księdza Bergoglio najbardziej poruszył ją jej wymiar ludzki i historyczny. Dlatego natychmiast postanowiła zakupić prawa do ekranizacji książki dziennikarza katolickiego dziennika _ Avvenire _. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to film telewizyjny, czy też kinowy.

bEpWftSf

Scavo przedstawił liczne nieznane dokumenty i relacje, świadczące o tym, że Jorge Bergoglio jako prowincjał jezuitów pomógł około stu prześladowanym w latach tzw. brudnej wojny, czyli wojskowej dyktatury w Argentynie w latach 1976-83.

Jak wynika z książki, ksiądz Bergoglio udzielał wskazówek i rad, jak wprowadzić w błąd policję i zmylić cezurę. Brał też udział w organizowaniu ucieczek prześladowanych za granicę. Pomagał dysydentom, związkowcom, studentom, intelektualistom. Udzielał im na przykład schronienia na uczelni jezuitów Colegio Maximo w San Miguel.

Scavo twierdzi, że przyszły papież pomagając dziesiątkom osób _ działał z narażeniem własnego życia i swojej reputacji _.

Wstęp do jego książki napisał laureat pokojowej nagrody Nobla, argentyński obrońca praw człowieka Adolfo Perez Esquivel.

bEpWftSl

_ Lista Bergoglio _ to odpowiedź na postawione kardynałowi Bergoglio przez niektóre środowiska zarzuty rzekomej współpracy z reżimem. Tuż po wyborze Franciszka Watykan stanowczo zarzuty te odrzucił.

bEpWftSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)