Notowania

fundusz kościelny
15.03.2012 14:49

Fundusz Kościelny. "Jego likwidacja to atak na Kościół"

Ważą się losy proponowanych przez rząd zmian w sposobach finansowania Kościoła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Rząd chce, by zlikwidować Fundusz Kościelny, a w zamian za to umożliwić Polakom odpisywanie 0,3 procent podatku. Zdaniem PiS dotychczasowy system był sprawiedliwy. Solidarna Polska twierdzi, że w ten sposób rządzący chcą odwrócić uwagę od reformy emerytur. Z kolei według SLD, na zmianach straci budżet. *

aktualizacja 15:11

Szef klub PiS Mariusz Błaszczak uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego to atak na Kościół. Według polityka Prawa i Sprawiedliwości, propozycja rządu uderza w tożsamość narodową.

- _ Kościół Katolicki w Polsce jest bardzo ważnym elementem budowania naszej tożsamości narodowej. Jest depozytariuszem wartości, wokół których zorganizowane jest życie społeczne. W związku z tym atak na Kościół Katolicki to w mojej ocenie, naszej ocenie, jest atak na naszą tożsamość narodową _- powiedział Błaszczak.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

_ źródło: IAR _

Błaszczak przekonuje, że dotychczasowy system powinien być utrzymany. -_ System, który był dotychczas jest systemem sprawiedliwym. To dotyczy 23 tysięcy duchownych różnych wyznań, niekoniecznie duchownych rzymskokatolickich. Duchownych rzymskokatolickich mamy w Polsce 50 tysięcy. To dotyczy na przykład seminarzystów, to dotyczy zakonów kontemplacyjnych, to dotyczy misjonarzy. Zmiana w tej dziedzinie to jest otwieranie możliwości kolejnych pól do walki z kościołem _ - twierdzi Błaszczak.

Z kolei Solidarna Polska uważa, że rząd prezentując projekt likwidacji Funduszu Kościelnego tworzy _ temat zastępczy _ w debacie publicznej. Eurodeputowany Solidarnej Polski Tadeusz Cymański przekonuje, że takimi projektami Donald Tusk chce się przypodobać Januszowi Palikotowi.

- _ Cały pakiet jest przygotowywany różnych ustaw, inicjatyw, przez związki partnerskie, in vitro i to też się wpisuje. Palikot jest nasycony nienawiścią do Kościoła. Donald Tusk, chcąc zabezpieczyć sobie rządy, mieć rezerwowego koalicjanta i również żeby odciągnąć uwagę opinii publicznej od głównego problemu, a to są emerytury. To jest główny problem milionów ludzi i te tematy są zastępcze _- powiedział Cymański.

POSŁUCHAJ TADEUSZA CYMAŃSKIEGO:

_ źródło:IAR _

Z kolei zdaniem eurodeputowanej SLD Joanny Senyszyn, propozycja rządu likwidująca Fundusz Kościelny jest niewystarczająca.

_ - Rząd idzie w złym kierunku, ponieważ Fundusz Kościelny powinien być po prostu zlikwidowany bez żadnej rekompensaty. Trzeba mieć świadomość, że 0,3 procenta, które będzie można odpisać z podatku na rzecz Kościoła to są pieniądze, które już dostały naliczone jako wpływ do budżetu i one po prostu do budżetu nie wpłyną, a więc znowu zabraknie na przykład na żłobki _- powiedziała Senyszyn.

POSŁUCHAJ JOANNY SENYSZYN:

_ źródło:IAR _

Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek mówi, że jego klub poprze likwidację Funduszu Kościelnego, ale nie zgodzi sie na odpis podatkowy na rzecz kościołów. Według Andrzeja Rozenka, Kościół stać na to by bez wsparcia finansować kapłanów.

_ - Najpierw niech państwo zdecyduje najpierw o odcięciu pępowiny, o odcięciu wszystkich finansów na Kościół, a wtedy niech obywatele płacą. Rozumiem. Ale kiedy państwo daje 2 mld zł Kościołowi w formie różnych dotacji do lekcji religii, do szkół katolickich itd. i teraz jeszcze 150 czy 140 mln zł dodatkowo. Z jakiego tytułu, się pytam. To jest tak bogata instytucja, którą naprawdę stać, żeby płacić podatki za wszystkich księży, mnichów, mniszki i na pewno im jeszcze dużo zostanie _ - uważa Rozenek.

Zdaniem szefa klubu PSL Jana Burego, projekt rządowy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego wychodzi na przeciw oczekiwaniom społecznym. Według polityka ludowców, z tych zapisów powinna być zadowolona także strona kościelna.

_ - Jest to projekt, który wybiega trochę na przeciw oczekiwaniom społecznym. Mało tego, myślę że on jest tez bardzo dobrym projektem dla strony kościelnej, bo jeśli daje możliwość taką, że każdy wierny będzie mógł płacić 0,3 ze swoich podatków na potrzeby Kościoła, to ja jako wierny chętnie zapłacę i mówię, że to sprawia, że fundusze Kościoła będą transparentne i przejrzyste, co także leży według mnie w interesie Kościoła _ - powiedział Bury.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu zaproponował samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez duchownych. Według projektu, obywatele będą mieli prawo na przekazywanie na rzecz kościołów i związków wyznaniowych 0.3 % podatku, co zgodnie z założeniem projektu oznacza likwidację Funduszu Kościelnego. Rząd szacuje, że suma przekazywana przez obywateli na rzecz Kościołów wynosiłaby 100 milionów złotych rocznie.

Minister Boni zwróci się także do przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych o zaopiniowanie projektu w ciągu 30 dni.

O likwidacji funduszu kościelnego czytaj w Money.pl
Tak Kościół targuje się z rządem. Stawką 750 milionów Rząd chce likwidacji Funduszu Kościelnego. _ - To niesamowity atak na Kościół i nękanie katolików - _ denerwuje się posłanka PiS Anna Sobecka.
Kościół musi ulec politykom? "To niezbędne" PiS zarzuca politykom PO, że ulegają antyklerykalnym nastrojom.
Chcą odebrać Kościołowi blisko 100 milionów Likwidacja - według Sojuszu - przyniosłaby około 90 mln zł oszczędności.
Tagi: fundusz kościelny, finanse kościoła, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz