Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Generał McChrystal gotów złożyć rezygnację

0
Podziel się:

Dziś spotka się z prezydentem Obamą w sprawie głośnego artykułu w Rolling Stone

Generał McChrystal gotów złożyć rezygnację
(PAP/EPA)

Barack Obama skrytykował dowódcę wojsk USA i NATO w Afganistanie generała Stanleya McChrystala za obraźliwe uwagi na temat członków jego gabinetu. McChrystal spotka się dziś z prezydentem.

Według CNN generał powiedział wieczorem, że złoży rezygnację ze swego stanowiska, _ jeśli prezydent utracił do niego zaufanie _.

Krytyczne, a po części obraźliwe uwagi McChrystala na temat wiceprezydenta USA Joe Bidena i innych członków administracji Obamy opublikował magazyn _ Rolling Stone _.

Agencja AP nazywa konflikt między dowódcą sił amerykańskich w Afganistanie a administracją Obamy najpoważniejszą konfrontacją między władzami cywilnymi a wojskowymi od czasów prezydenta Harry'ego Trumana. Generał Douglas McArthur został przez niego zwolniony za niesubordynację z funkcji dowódcy sił NATO w Korei w 1951 roku.

W wypowiedziach dla _ Rolling Stone _ generał i jego współpracownicy użyli gry słów, wykorzystując podobieństwo wymowy nazwiska _ Biden _ do zwrotu _ bite me _ (ang. odczep się, idź do diabła). Sylwetka McChrystala została napisana na podstawie trwających kilka tygodni wywiadów oraz wspólnych podróży z najbliższymi współpracownikami dowódcy.

Mowa jest w nim m.in. o _ rozczarowaniu _ generała pierwszym spotkaniem z prezydentem Obamą w zeszłym roku. McChrystal wyznaje również, że czuł się _ zdradzony _ przez ambasadora USA w Afganistanie Karla Eikenberry'ego podczas debaty w zeszłym roku w Białym Domu na temat strategii w Afganistanie. Doradca Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego James Jones został nazwany _ błaznem _.

McChrystal został wezwany na środę do Białego Domu, by wytłumaczyć się z wypowiedzi dla magazynu _ Rolling Stone _. W Waszyngtonie trwają spekulacje czy generał zostanie zwolniony ze stanowiska za niesubordynację. Do dymisji podał się już doradca McChrystala do spraw mediów Duncan Boothby.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)