Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Greenspan: USA w recesji

0
Podziel się:

Amerykańska gospodarka jest prawdopodobnie w recesji lub wkrótce będzie - ocenia były szef Fed Alan Greenspan

Greenspan: USA w recesji
(EPA/PAP)

Amerykańska gospodarka jest prawdopodobnie w recesji lub wkrótce będzie - ocenił były szef Fed Alan Greenspan.

"Są wyraźne symptomy. Recesje nie następują gładko. Są zazwyczaj sygnalizowane przez przerwę w rozwoju, a dane z ostatnich tygodni wyglądają w ten sposób" - uważa Greenspan. Były szef Fed zwraca uwagę szczególnie na dane ISM w przemyśle za grudzień. Instytut Zarządzania Podażą podał, że wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w grudniu do 47,7 pkt z 50,8 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,5 pkt. Poziom 50 pkt przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

Innym sygnałem recesji, jego zdaniem, jest wzrost stopy bezrobocia w grudniu do 5 proc. z 4,7 proc. w listopadzie. Greenspan po raz pierwszy publicznie mówił o możliwej recesji w USA w lutym ub. roku i oceniał ryzyko jej wystąpienia na 33 proc. W połowie grudnia powiedział, że prawdopodobieństwo recesji wzrosło do 50 proc.

W poniedziałek były szef Fed ocenił, że szanse wystąpienia recesji są nadal blisko 50 proc., ale bardziej są większe niż mniejsze. Greenspan powiedział, że widzi światełko nadziei na rynku nieruchomości, bo sprzedaż nowych domów osiągnęła prawdopodobnie dno.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)