Notowania

zamieszki w afryce
20.02.2011 07:30

Już ponad sto ofiar w Libii. Kadafi chce zmiażdżyć opozycję

Dyktator nie cofnął się nawet przed strzelaniem do żałobników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jesse B. Awalt/public domain/ DefenseImagery.mil)

Co najmniej 25 uczestników pogrzebu zabili snajperzy w libijskim mieście Bengazi - poinformowała agencja dpa, powołując się na świadka masakry. Muammar Kadafi konsekwentnie realizuje zapowiedź, że _ zdruzgocze _ opozycję.

W Bengazi, głównym ośrodku opozycji wobec utrzymującego się od 42 lat reżimu Kadafiego, wojsko dla zastraszenia ludzi użyło nawet rakiet: jedna z ofiar zginęła od rakiety przeciwlotniczej. Wojsko czekało, aż uczestnicy pogrzebu zaczną opuszczać cmentarz, i wówczas otworzyło ogień do ludzi.

Strzelano, aby zabić. Kilkadziesiąt osób odniosło rany. Większość zabitych i rannych ma rany postrzałowe głowy i klatki piersiowej. Szpitale w Bengazi ponawiają co chwila apele o krew. Świadkowie opisują dramatyczne sceny: lekarze prosili ze łzami w oczach osoby, które przywoziły rannych, aby pozostały do pomocy przy ich opatrywaniu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t131911.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msz;odradza;podroze;do;libii;i;bahrajnu,212,0,774612.html) MSZ odradza podróże do Libii i Bahrajnu
W Bengazi, leżącym tysiąc kilometrów na wschód od stolicy Libii, Trypolisu, demonstracje trwały wczoraj już piąty dzień. Według Human Rights Watch, w czwartek zginęło tam od kul policji i wojska 20 osób, a w piątek 35. Łączna liczba zabitych w Bengazi, Bajdzie, Adżabii i Darnie oraz w innych miejscach doszła do co najmniej 120.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague ostrzegł władze w Trypolisie, że nie są w stanie ukryć przed światem tego, co dzieje się w Libii. - _ Informacje są przerażające. Chcemy, żeby libijski rząd zdał sobie sprawę z tego, że nawet jeśli na miejscu nie ma kamer telewizyjnych, nie oznacza to, że świat nie wie o ostatnich wydarzeniach _ - powiedział szef brytyjskiego MSZ.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t46908.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;ucieczka;osadzonych;z;wiezienia;w;libii,2,0,774146.html) Wielka ucieczka osadzonych z więzienia w Libii
Według dziennika _ Kuryna _, zbliżonego jednego z synów dyktatora Libii, wśród zabitych w Bengazi są ludzie, którzy _ próbowali atakować _ koszary i komisariat policji. Inny dziennik, _ Oea _, pisze, że tłum powiesił w Bajdzie dwóch policjantów, którzy próbowali rozpędzić demonstrację.

W Bajdzie siły porządkowe dostały rozkaz opuszczenia miasta w celu uniknięcia konfrontacji z demonstrantami. Miasto, leżące 200 kilometrów na wschód od Bengazi, jest otoczone przez wojsko, które kontroluje ruch na rogatkach i drogę na lotnisko.

Według niektórych doniesień, w kierunku Bengazi i innych miast ogarniętych rewoltą na wschodzie Libii zmierzają kolumny elitarnej wojskowej Brygady Chamis, którym towarzyszy wojsko sprawiające wrażenie obcych najemników. Niektórzy świadkowie widzieli _ rangersów _ mówiących po francusku, w błękitnych mundurach i żółtych hełmach. Prawdopodobnie pochodzą z Tunezji lub obszarów subsaharyjskich.

Tagi: zamieszki w afryce, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz