Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Kongresmani dostaną osobistych ochroniarzy?

0
Podziel się:

To konsekwencje zamachu na kongresmankę Gabrielle Giffords w Arizonie.

Kongresmani dostaną osobistych ochroniarzy?
(EPA/GARY M WILLIAMS)
bEUYJFXF

Po zamachu na kongresmankę Gabrielle Giffords w Arizonie, który komentatorzy wiążą z podgrzaniem temperatury sporu politycznego w USA, rozważa się zwiększenie ochrony osobistej członków Kongresu.

Za bezpieczeństwo kongresmanów i senatorów odpowiada U.S. Capitol Police, specjalna policja Kongresu. Służy w niej około 1800 funkcjonariuszy, którzy na co dzień strzegą Kapitolu i terenów przyległych.

Stałą ochronę tej policji mają tylko członkowie kierownictwa Kongresu: przewodniczący Izby Reprezentantów, przywódcy klubów parlamentarnych, a także prefekci większości i mniejszości w obu izbach. Każdy z nich ma przydzielonego na stałe cywilnego agenta.

bEUYJFXH

Pozostali ustawodawcy dostają ochronę tylko w zależności od potrzeb - kiedy spotkają się z konkretnymi zagrożeniami, jak np. po otrzymaniu listów ze śmiercionośnym wąglikiem na jesieni 2001 r., które przyszły do kilku senatorów.

Przy swej obecnej liczebności policja Kongresu nie ma możliwości, by chronić wszystkich członków Kongresu, zwłaszcza gdy przebywają w terenie, jak Gabrielle Giffords w sobotę.

W środę odbędzie się spotkanie członków Kongresu z FBI, na którym ma być przedyskutowane ewentualne zwiększenie ich ochrony.

Sobotni zamach, w którym zginęło sześć osób, przypisuje się częściowo nasileniu się jątrzącej retoryki w debatach politycznych w ostatnich latach, zwłaszcza po objęciu władzy przez prezydenta Baracka Obamę.

bEUYJFXN

Komentatorzy zwracają uwagę, że zaostrzenie ochrony kongresmanów przez większe odizolowanie ich od wyborców może dodatkowo spotęgować niechęć do polityków.

Dziś o godz. 11 rano (czasu USA), na wezwanie prezydenta Obamy, w całych Stanach Zjednoczonych uczczono minutą ciszy pamięć ofiar strzelaniny w Arizonie.

Czytaj w Money.pl

bEUYJFYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)