Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopacz nieugięta. Pielęgniarki zostają w Sejmie

0
Podziel się

Zakończyły się negocjacje pielęgniarek z ministerstwem zdrowia. Bez żadnych nowych ustaleń.

Kopacz nieugięta. Pielęgniarki zostają w Sejmie
(PAP/Tomasz Gzell)
bDATNzTp

Rozmowy z Ministerstwem Zdrowia zakończyły się. - _ Nie osiągneliśmy porozumienia _ - poinformowała w Sejmie przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias. Pielęgniarki domagają się zakazu zatrudniania ich w szpitalach na podstawie kontraktów.

W spotkaniu ze strony MZ wzięła udział minister zdrowia Ewa Kopacz i wiceszef resortu Jakub Szulc. _ - Rozmowy niestety zostały zakończone, nie doszło do porozumienia z Ministerstwem Zdrowia _ - podkreśliła Gardias. Podkreśliła, że pielęgniarki nie zrezygnują ze swojego postulatu i liczą, że rząd będzie kontynuował rozmowy. _ Koleżanki będą nadal przebywać na sejmowej galerii _ - dodała.

W piątek Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej, która uszczegóławia możliwość zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli kontraktów.

bDATNzTr

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział, że _ ustawa nie tyle umożliwia zawieranie kontraktów przez pielęgniarki, co doszczegóławia zasady, na jakich te kontrakty mają się odbywać _. _ Nie jest to stworzenie nowego bytu prawnego, tylko doprecyzowanie tego, z czym mamy do czynienia dzisiaj _ - zastrzegł.

_ - Przypomnę, że możliwość zawierania kontraktów jest przewidziana prawem w zasadzie od samego początku. Jeszcze kilka lat temu pielęgniarki same walczyły o to, żeby umożliwić im pracę na kontraktach, tak jak to było w przypadku lekarzy _ - mówił Szulc.

Pielęgniarki obawiają się, że taka forma zatrudnienia spowoduje zwiększenie godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych, zagrażając bezpieczeństwu pacjentów. Zdaniem pielęgniarek kontrakty są dla nich niekorzystne, bo nie dają m.in. prawa do urlopu. Podkreślają także, że dyrektorzy szpitali, szukając oszczędności, wymuszają taką formę zatrudnienia.

W ocenie minister zdrowia spełnienie żądań pielęgniarek i uniemożliwienie zatrudniania ich na podstawie kontraktu byłoby sprzeczne z konstytucją, ponieważ - jak mówiła - _ każdy powinien mieć możliwość wyboru, na jakiej zasadzie chce być zatrudniony _. Kopacz podkreśla, że jest grupa pielęgniarek, które obecnie pracują na kontraktach, i są z tego zadowolone.

bDATNzTx

Gardias powiedziała, że na jutro zostanie przygotowana opinia konstytucjonalisty, czy uniemożliwienie zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktu byłoby sprzeczne z konstytucją. Jak dodała, MZ nie oczekuje na taką opinię, dlatego pielęgniarki będą ją chciały przekazać marszałkowi Sejmu.

Obecnie pielęgniarki mogą m.in. prowadzić praktykę medyczną w miejscu wezwania, czyli np. przyjeżdżać do pacjentów. Muszą wcześniej zarejestrować działalność gospodarczą i wtedy mogą podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pielęgniarki podkreślają, że dyrektorzy szpitali obchodzą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t135506.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/okupujace;sejm;pielegniarki;znow;negocjuja,7,0,797191.html) Okupujące Sejm pielęgniarki znów negocjują Spotkały się z Ewą Kopacz. Nie wiadomo, czy już coś ustaliły z resortem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t135492.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pielegniarki;kazda;okupacja;jest;trudna,34,0,796962.html) Pielęgniarki: Każda okupacja jest trudna Protestujące pielęgniarki spotkały się z minister zdrowia Ewą Kopacz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t135504.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pielegniarki;podzielone;czesc;zadowolona,162,0,796834.html) Pielęgniarki podzielone. Część zadowolona Sejm przegłosował ustawę o działalności leczniczej. Mowa w niej o kontraktach.
bDATNzTS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)