Notowania

Korea Północna
19.05.2013 13:34

Korea Płn. wystrzeliła kolejny pocisk krótkiego zasięgu

To nie pierwsza taka sytuacja w ciągu dwóch ostatnich dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Korea Północna wystrzeliła ze swego wschodniego wybrzeża pocisk krótkiego zasięgu, najprawdopodobniej w ramach manewrów wojskowych - powiadomił przedstawiciel władz południowokoreańskich. To już czwarta taka próba w ciągu dwóch dni.

Rakieta została wystrzelona w kierunku Morza Japońskiego w niedzielę po południu - sprecyzował rzecznik ministerstwa obrony Korei Płd., nie podając szczegółów.

Dzień wcześniej Korea Płn. wystrzeliła, również ze swego wschodniego wybrzeża, trzy kierowane pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego - wynika z informacji resortu obrony w Seulu, który nazwał te działania _ poważnymi prowokacjami _.

Przedstawiciel japońskiego rządu potwierdził w sobotę informacje o wystrzeleniu przez Pjongjang trzech pocisków, zaprzeczając jednak doniesieniom jakoby rakiety wylądowały w japońskich wodach.

Do zaprzestania kolejnych prób rakietowych wezwał w niedzielę przebywający w Moskwie sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Zaapelował też do władz w Pjongjangu, aby podjęły negocjacje ze światowymi mocarstwami na temat swego kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej. Ostatnio takie próby Pjongjang przeprowadził w marcu.

Pod koniec kwietnia Korea Płd. i USA zakończyły trwające dwa miesiące wspólne doroczne manewry wojskowe pod nazwą _ Foal Eagle _, które rozpoczęły się krótko po lutowej próbie nuklearnej Korei Płn. Pjongjang uznał manewry za przygotowania do inwazji na swoje terytorium. W ramach ćwiczeń, w atmosferze gróźb ze strony Pjongjangu, USA wysłały w rejon Półwyspu Koreańskiego bombowce strategiczne.

W ostatnich tygodniach, po rozszerzeniu sankcji ONZ wobec Korei Płn. za próbę atomową i po rozpoczęciu manewrów _ Foal Eagle _, Pjongjang groził atakami na Koreę Płd., Japonię i amerykańskie bazy w regionie oraz wznowieniem pracy reaktora nuklearnego.

Na początku maja Korea Płn. odwołała jednak dwie wyrzutnie rakiet balistycznych średniego zasięgu Musudan (3000-4000 km; mogłyby dosięgnąć wyspy Guam - terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku - PAP) ze swego wschodniego wybrzeża i przesunęła je na inną pozycję. Według amerykańskich urzędników wskazuje to, że nie ma już zagrożenia nagłym atakiem rakietowym ze strony Korei Płn. Ich zdaniem w celu przygotowania wyrzutni Pjongjang będzie musiał ponownie dokonać mozolnych przygotowań.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna wybrała nowego wodza Według Reutera, Jang Jong Nam jest stosunkowo mało znanym generałem i był poprzednio dowódcą Pierwszego Korpusu armii północnokoreańskiej.
_ Obama szykuje się do wojny _. Reakcja Korei Spotkanie prezydentów USA i Korei Południowej, Baracka Obamy i Park Geun Hie, to element przygotowań do wojny?
Korea uprzedza, że zaatakuje bez uprzedzenia Korea Płn. przeprowadziła dotąd trzy próby nuklearne, z czego ostatnią w lutym 2013 roku.
Tagi: Korea Północna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz