Notowania

korea
06.10.2010 08:51

Korea Południowa ostrzega świat przed sąsiadem

Północnokoreańskie władze modernizują ośrodek nuklearny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Północnokoreański program nuklearny osiągnął _ alarmujący poziom _ i może spowodować zniszczenia w Korei Południowej, jeśli Phenian rozwinie mniejszą i bardziej mobilną broń - ocenił przedstawiciel południowokoreańskich władz.

_ - Zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej rozwinęło się w szybkim tempie i osiągnęło alarmujący poziom. Północnokoreański program nuklearny wciąż się rozwija, nawet teraz _ - powiedział prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa Kim Te Hio, cytowany przez południowokoreański dziennik _ Dzung-ang Ilbo _.

Phenian najprawdopodobniej dalej prowadzi swoje programy nuklearne, w tym eksploatację reaktora w ośrodku nuklearnym Jongbion, gdzie produkowany jest pluton, oraz program wysoko wzbogaconego uranu w celu produkcji bomb atomowych.

Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało, że Korea Północna jest w trakcie modernizowania ośrodka w Jongbion, uważanego za najważniejszy dla północnokoreańskiego programu nuklearnego.

Ośrodek nuklearny w Jongbion znajduje się 96 km na północ od stolicy Korei Północnej, Phenianu. W 2007 roku władze Korei Północnej zamknęły ośrodek na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych (oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja).

Demontażu urządzeń w Jongbion domagały się państwa prowadzące z Koreą Płn. rokowania na temat likwidacji jej programu nuklearnego. Jednak Phenian, po początkowej zgodzie na te żądania i rozpoczęciu demontażu, w kwietniu 2009 roku wycofał się z rokowań na temat swojego programu nuklearnego i zapowiedział wznowienie działalności ośrodka.

Korea Północna zareagowała w ten sposób na potępienie jej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za próbę z rakietą dalekiego zasięgu. Próba ta - według Phenianu - miała na celu wyprowadzenie na orbitę okołoziemską satelity. Jednak społeczność międzynarodowa odczytała ją jako test ofensywnej technologii rakietowej.

Amerykańska CIA ocenia, że Korea Płn. posiada materiały nuklearne wystarczające do produkcji 6-8 bomb atomowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t78554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/korea;polnocna;grozi;atakiem;jesli;onz;ja;potepi,190,0,633022.html) Korea Północna grozi atakiem, jeśli ONZ ją potępi Phenian stanowczo zaprzecza atakowi na okręt Korei Płd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t97622.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/phenian;wojna;moze;wybuchnac;w;kazdej;chwili,233,0,628457.html) Phenian: Wojna może wybuchnąć w każdej chwili Na Półwyspie Koreańskim nie maleje napięcie po zatonięciu okrętu Cheonan.
Tagi: korea, atom, nuklearne zagrożenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz