Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korespondent BBC był torturowany w Tadżykistanie

0
Podziel się:

Władze oskarżyły go o przynależność do nielegalnej muzułmańskiej organizacji.

Korespondent BBC był torturowany w Tadżykistanie
(Prebranac/Dreamstime)

Korespondent radia BBC w Tadżykistanie, oskarżony o przynależność do nielegalnej muzułmańskiej organizacji, był torturowany wkrótce po aresztowaniu - poinformowała jego prawniczka.

Fajziniso Wochidowa powiedziała, że po zatrzymaniu w czerwcu funkcjonariusze sił bezpieczeństwa pobili Urunboja Usmonowa. Gaszono też papierosy na jego dłoniach. Dodała, że Usmonow nie mówił wcześniej o torturach, gdyż bał się, że będzie jeszcze gorzej traktowany w areszcie.

Władze zarzucają 59-letniemu Usmonowowi, że należał do zakazanej w Tadżykistanie muzułmańskiej organizacji Hizb ut-Tahrir. Miał przyłączyć się do niej w 2009 roku i zajmować się _ szerzeniem propagandy i promowaniem ruchu w mediach społecznościowych _.

Według BBC, zarzuty są bezpodstawne, a korespondent, który jest obywatelem Tadżykistanu, spotykał się z członkami tej organizacji wyłącznie w celach dziennikarskich. Sprawa Usmonowa wzbudziła krytykę m.in. ze strony UE i USA.

Organizacja Hizb ut-Tahrir zabiega o zjednoczenie muzułmanów - jak zaznacza środkami pokojowymi - w jedno państwo. Taki kalifat miałby objąć cały świat islamski. Istniejąca od 1953 roku grupa nawołuje do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej. Grupa działa legalnie m.in. w Wielkiej Brytanii.

W ostatnich latach Tadżykistan podjął zdecydowane działania w celu zwalczenia tej mającej globalny zasięg organizacji. W tym środkowoazjatyckim kraju ruch Hizb ut-Tahrir został zdelegalizowany.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t74590.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;wiedzial;o;torturach;cia;w;polsce,137,0,802441.html) Miller wiedział o torturach CIA w Polsce? Na to wskazuje relacja Józefa Piniora, który był w komisji Parlamentu Europejskiego badającej tę sprawę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t134710.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zolnierze;kaddafiego;znecali;sie;nad;dziennikarzami,104,0,791400.html) Żołnierze Kaddafiego znęcali się nad dziennikarzami Ponad 20 godzin przetrzymywały wojska wierne dyktatorowi członków ekipy brytyjskiej stacji BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)