Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KRRiT zawiesza prezesa i członka zarządu TVP

0
Podziel się:

Rada czeka, aż w życie wejdzie ustawa medialna Platformy Obywatelskiej.

KRRiT zawiesza prezesa i członka zarządu TVP
(Radosław Drożdżewski<br>(Zwiadowca21)/GNU/Wikipedia)

*Prezes TVP Romuald Orzeł i członek zarządu Przemysław Tejkowski zostali zawieszeni na kolejne trzy miesiące. *Pierwszy raz zawieszono ich 27 sierpnia. Gdyby więc rada nadzorcza nie podjęła żadnych działań, 28 listopada obaj prezesi mogliby wrócić do pracy. **

Czwartkowe głosowanie przedłuża okres zawieszenia połowy zarządu telewizji do 25 lutego. Niewykluczone jednak, że jeszcze przed upływem tego terminu wymieniony zostanie cały zarząd TVP. We wrześniu weszła bowiem w życie nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje obecnych władz TVP - ich członkowie pełnią jedynie swoje funkcje do czasu wyłonienia następców.

Proces ten już trwa - na półmetku jest prowadzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkurs na nową radę nadzorczą - jej członkowie mają być znani do końca grudnia. Z kolei nowa rada niezwłocznie powinna przystąpić do wybrania nowego składu zarządu TVP.

Przedłużanie zawieszenia zarządu było już w TVP skutecznie praktykowane (m.in. w przypadku byłego prezesa Andrzeja Urbańskiego). Tym razem jednak - wobec nowelizacji Ustawy o rtv - rodziły się wątpliwości, czy po wygaszeniu kadencji rady nadzorczej (nastąpiło ono czwartego września) jej członkowie mają jeszcze mandat do podejmowania istotnych dla spółki decyzji, w tym personalnych, czy też powinni skupić się jedynie na administrowaniu.

Według _ Rzeczpospolitej _ w tej sytuacji zarząd telewizji zamówił ekspertyzę prawną, mającą wyjaśnić, czy po wygaszeniu kadencji rada nadzorcza ma możliwość podejmowania uchwał o kolejnych zawieszeniach. Z ekspertyzy mec. Jarosława Chałasa ma wynikać, że mimo wejścia w życie nowelizacji Ustawy o rtv rada nie utraciła prawa do _ podjęcia uchwały w sprawie zawieszenia w czynnościach członka zarządu, w tym prezesa zarządu spółki _.

Od czasu zawieszenia kojarzonych z PiS Orła i Tejkowskiego zarząd w TVP sprawują kojarzeni z lewicą Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch. Radę nadzorczą TVP tworzą obecnie: przewodniczący - Grzegorz Borowiec, wiceprzewodniczący - Bogusław Piwowar oraz członkowie: Bogusław Szwedo, Tomasz Szatkowski, Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, Piotr Wawrzeński, Krystyna Pawłowicz, Barbara Misterska-Dragan, Beata Kozłowska-Chyła.

Czytaj w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)