Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krwawy zamach w Iraku. Nie żyje 16 osób

0
Podziel się

Do zamach samobójczego doszło w kawiarni w Baladzie, 80 km na północ od Bagdadu. Ponad 35 osób zostało rannych - poinformowały miejscowe władze.

Krwawy zamach w Iraku. Nie żyje 16 osób
(AP/FOTOLINK/East News)
bEqtGjHF

Do zamach samobójczego doszło w kawiarni w Baladzie, 80 km na północ od Bagdadu. Ponad 35 osób zostało rannych - poinformowały miejscowe władze.

Zamachowiec samobójca zdetonował materiały wybuchowe znajdujące się w pasie, który miał na sobie.

W ostatnich tygodniach, zwłaszcza podczas ramadanu, zamachowcy nasilili akty terroru. W sobotę w całym kraju zginęło ponad 70 osób, a ponad 300 zostało rannych. Celem zamachowców padły m.in. kawiarnie i targowiska w Bagdadzie, wypełnione ludźmi świętującymi koniec ramadanu.

bEqtGjHH

Tegoroczny ramadan był najkrwawszy od 2007 roku, z ponad 800 ofiarami zamachów terrorystycznych. Od początku tego roku w serii aktów terrorystycznych w Iraku zginęło ok.4 tysięcy ludzi.

Rosnąca fala przemocy na tle wyznaniowym w Iraku rodzi obawy, że kraj ten może ponownie pogrążyć się w krwawym konflikcie wewnętrznym, jak w latach 2006-2007.

Od końca ubiegłego roku sunnici, oskarżający zdominowany przez szyitów rząd o próbę ich zmarginalizowania, organizują antyrządowe demonstracje. Mimo pewnych ustępstw rządu akty terroru przybrały na sile od kwietnia, kiedy to siły bezpieczeństwa zabiły kilkudziesięciu sunnickich demonstrantów w mieście Hawija.

Napięcia na tle wyznaniowym podsycane są przez trwającą ponad dwa lata wojnę w sąsiedniej Syrii, do której ściągnęli z Iraku szyiccy i sunniccy bojownicy, walczący po przeciwnych stronach syryjskiego konfliktu.

bEqtGjHN
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m203552.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samobojczy;zamach;w;iraku;nie;zyje;siedem;osob,83,0,1322579.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Samobójczy zamach. Nie żyje siedem osób Ofiary śmiertelne to pięciu żołnierzy i dwóch cywilów. Rannych jest 12 żołnierzy i sześciu cywilów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m203682.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamachy;w;pakistanie;11;zabitych;po;wybuchu;bomby;w;karaczi,181,0,1359541.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zamach na ministra. Bomba w motocyklu Samochód ministra Javeda Naghori zaparkowany był w pobliżu boiska piłkarskiego, gdzie odbywał się mecz. Bomba, która była ukryta w motocyklu, eksplodowała po meczu, kiedy oficjel opuszczał imprezę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m277579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;iraku;24;ofiary;atakow;na;konwoj;wojskowy;i;wiezienia,111,0,1350255.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zamachowiec samobójca zabił 24 osoby Samochody wypełnione materiałami wybuchowymi eksplodowały w pobliżu wjazdu do więzień i zamachowcy wdarli się do wnętrza. Starcia trwały całą noc; brały w nich udział wojskowe śmigłowce.
bEqtGjIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)