Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Libijski rząd daje pieniądze. Włosi boją się rakiet

0
Podziel się

Libijska telewizja podała, że każda rodzina dostanie 500 libijskich dinarów (400 dolarów).

Libijski rząd daje pieniądze. Włosi boją się rakiet
(PAP/EPA)
bEgnFaSt

Rząd Libii zlecił masowe rozdawanie pieniędzy w postaci podwyżek płac, dopłat do produktów żywnościowych i podniesienia dodatków socjalnych - poinformował Reuters powołując się na państwową telewizję libijską. Minister obrony Włoch Ignazio La Russa zapowiedział, że jego kraj gotów jest odeprzeć atak rakietowy ze strony Libii. Jak ujawniła prasa, libijskiego ataku obawia się włoski premier Silvio Berlusconi.

Według telewizji każda rodzina otrzyma 500 libijskich dinarów (400 dolarów), a pracownikom niektórych segmentów sektora publicznego pensje zostaną podniesione o 150 procent.

W Libii trwa rewolta przeciwko reżimowi Muammara Kaddafiego. Co najmniej 15 osób zginęło, a około 200 zostało rannych w czwartek w wyniku starć przeciwników i zwolenników dyktatora w Zawii i Misracie, dwóch miastach położonych niedaleko stolicy Libii Trypolisu na północnym zachodzie kraju.

bEgnFaSv

Libijskie władze straciły kontrolę nad większością wschodniej części kraju. Są oznaki, że stanie się tak również na zachodzie.


W wywiadzie dla dziennika _ La Repubblica _ włoski minister obrony La Russa oświadczył: _ Mamy system obronny gotowy stawić czoło każdemu atakowi, nasze myśliwce mogą zneutralizować obecność wrogich samolotów w 15 minut _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t132377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zamieszki;w;libii;ile;zaplaca;za;to;kierowcy,26,0,775450.html) Zamieszki w Libii. Ile zapłacą za to kierowcy?
Szef resortu obrony zarzucił Unii Europejskiej, że pozostawiła Włochy _ same sobie _ w obliczu ryzyka masowego napływu imigrantów. Zdaniem La Russy, UE musi zareagować na konsekwencje wydarzeń w Libii _ przyznając fundusze w związku z sytuacją kryzysową, przyjmując część nielegalnych imigrantów _, którzy przybywają na włoskie wybrzeża.

bEgnFaSB

- _ Możemy stawić czoło tej sytuacji, ale nie przez długi czas _ - oświadczył szef włoskiego MON przypominając prognozy, według których należy spodziewać się _ biblijnego exodusu _. - _ Dwa i pół miliona uciekinierów może dotrzeć na nasz kontynent _ - powiedział La Russa. _ Północna Europa nie może zamykać się w swym egoizmie _ - dodał.

Minister zwrócił następnie uwagę na aktywność islamskich fundamentalistów w Cyrenajce, czyli wschodniej Libii, którzy - jak dodał - mogą być _ manipulowani przez Al-Kaidę _. - _ To niebezpieczeństwo, jakie Muammar Kadafi zasygnalizował Berlusconiemu podczas telefonicznej rozmowy w poniedziałek _ - podkreślił La Russa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t132535.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;pakuje;zloto;do;samolotu;szykuje;sie;do;ucieczki,143,0,783759.html) Kaddafi pakuje złoto do samolotu. Szykuje się do ucieczki
Zapytany, dlaczego Włochy jako ostatnie potępiły przemoc w Libii, odparł: _ Oprócz piętnowania przemocy rząd ma obowiązek bronić włoskich interesów, a zatem być ostrożny _. - _ Musimy unikać kłopotów czy ataków. Zanim zabraliśmy głos, poczekaliśmy na potwierdzenie tego, co się dzieje. Nie zapominajmy, że wciąż są tam setki Włochów, którzy pracują w Libii, a kraj ten leży naprzeciwko Włoch _ - oświadczył minister obrony.

Na pytanie, czy nie należy anulować zawartego przed kilkoma laty traktatu o przyjaźni włosko-libijskiej, zwłaszcza w obliczu zarzutów organizacji pozarządowych, że Włochy sprzedają Libii broń, La Russa odpowiedział: _ W tym porozumieniu mowa jest o partnerstwie przemysłowym w sektorze obrony, ale także o współpracy przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia _. - _ Nic mi nie wiadomo o tym, aby były dostawy broni dla reżimu, tym bardziej w ostatnich tygodniach _ - oznajmił La Russa.

bEgnFaSC
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t80044.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato;moze;koordynowac;akcje;w;libii,139,0,784267.html) NATO może koordynować akcję w Libii Rasmussen: _ Priorytetem w działaniach w Libii jest ewakuacja cudzoziemców _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t132376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dyktatorzy;upadaja;przez;kryzys;zaczelo;sie;od;lehman;brothers,207,0,776143.html) Dyktatorzy upadają przez kryzys. Zaczęło się od Lehman Brothers Konsekwencją rewolty w Libii może być nie tylko upadek Kaddafiego, ale nawet podział kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t129102.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rosati;kaddafi;ucieknie;bo;jest;juz;skonczony,195,0,783811.html) Rosati: Kaddafi ucieknie, bo jest już skończony Nowe władze nie będą gorsze od starych. To bunt otwartego na świat pokolenia.
bEgnFaSW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)