Notowania

reforma zdrowia
10.02.2012 17:10

Lista leków refundowanych. Dymisja Włodarczyka

To efekt zamieszania wokół recept na leki refundowane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk został odwołany ze stanowiska - potwierdziła rzeczniczka resortu Zdrowia Agnieszka Gołąbek. Włodarczyk był odpowiedzialny w ministerstwie za politykę lekową.

[Aktualizacja: godz. 18:01]

Wiceminister Włodarczyk był związany z resortem od 2007 roku. Do dymisji podał się w maju 2008 roku. W ubiegłym roku wrócił na stanowisko. Od połowy grudnia był odpowiedzialny za politykę lekową i wdrażanie ustawy refundacyjnej. Uczestniczył w negocjacjach z koncernami farmaceutycznymi w sprawie listy leków refundowanych.

Pytany przez dziennikarzy o powody dymisji minister Arłukowicz odpowiedział, że to po prostu czas na zmiany. _ - W resorcie zawsze potrzebne są zmiany, usprawnienia działalności. Podjęliśmy tę decyzję wspólnie - _ powiedział minister.

POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

(źródło: IAR)

Minister Arłukowicz zapewnił, że kolejna lista leków refundowanych ukaże się w ustawowym terminie. Zmiany kadrowe w ministerstwie nie mają na to wpływu. Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1. stycznia. Zgodnie z ustawą refundacyjną ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Nowa lista refundacyjna wywołała wiele kontrowersji jeszcze zanim weszła w życie. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Zdaniem ekspertów, na liście zabrakło ponad 800 leków, dotąd refundowanych. Podkreślają, że za niektóre medykamenty, np. ważne produkty stosowane w onkologii, pomimo kolejnych zmian na liście refundacyjnej, pacjenci nadal zapłacą więcej niż w 2011 r.

Czytaj o zamieszaniu w służbie zdrowia w Money.pl
Zasypali ministerstwo wnioskami o... Jutro wejdzie w życie nowelizacja, zgodnie z którą minister zdrowia będzie mógł objąć refundacją lek w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje wykaz.
Arłukowicz zmiękł. Przeprasza za chaos Apteki będą mogły się odwoływać, a aptekarze nie odpowiedzą za nieprawidłowo wypisane przez lekarzy recepty.
Chcą głowy Arłukowicza. Premier proponuje spotkanie Poparcie wniosku PiS deklarują już niektóre kluby parlamentarne. Z kolei lekarze zapowiedzieli swoje kolejne kroki.
Tagi: reforma zdrowia, arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz