Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mazowieckie: Woda ustąpi, ale nie w kilka dni

0
Podziel się

Wojewoda powołał zespół sanitarno-epidemiologiczny. Będzie plan dla zalanych terenów.

Mazowieckie: Woda ustąpi, ale nie w kilka dni
(PAP/Piotr Piotrowski)
bEgptzLV

W Dobrzykowie i na terenach zalanych przez wodę po przerwaniu w niedzielę przez Wisłę wału w Świniarach sytuacja jest obecnie trudna, ale stabilna - poinformował komendant mazowieckiej państwowej straży pożarnej Gustaw Mikołajczyk.

Uściślił, iż sytuacja jest trudna, gdyż nadal utrzymuje się wysoki poziom wody, a stabilna, ponieważ nie notuje się wzrostu poziomu wody - przeciwnie, obserwowane są lekkie spadki.

_

bEgptzLX

Miller: PO dopiero pozna polityczny ciężar powodzi - Zdajemy sobie sprawę, że ta stabilizacja, przy wysokich poziomach wody, niestety, trochę jeszcze potrwa. Liczymy, że zaczną opadać wody Wisły, jak obecnie w górnej części rzeki, i Dobrzyków będzie mógł wreszcie trochę odetchnąć _ - powiedział Mikołajczyk. Zastrzegł zarazem, iż obecna sytuacja, mimo stabilizacji, wymaga wciąż stałego nadzoru i kontroli, a także bieżących działań zabezpieczających.

Jako przykład Mikołajczyk podał prowadzone we wtorek wzmacnianie części wału od strony pompowni w Dobrzykowie, tak by nie był on wymywany przez wodę.

- _ Tę operację udało się przeprowadzić. Ułożono tam kilkadziesiąt ton piasku w specjalnych, dużych workach, a także płyty betonowe _ - podsumował komendant.

bEgptzMd

Mikołajczyk podkreślił, iż według szacunków czas ustępowania wody z zalanych obecnie terenów w gminach Słubice i Gąbin _ będzie dosyć długi _. _ Nie umiemy powiedzieć precyzyjnie, ile to będzie dni, ale nie będzie to kilka dni, będzie to dłuższy czas _ - dodał Mikołajczyk.

ZOBACZ TAKŻE: Na Dolnym Śląsku już wielkie sprzątanie
We wtorek w Dobrzykowie i okolicy w pracowało 350 strażaków, 170 żołnierzy, 100 policjantów, a także służby samorządowe i wolontariusze. Prowadzono ewakuację ludzi i zwierząt. Dotychczas od niedzieli z zalanych terenów, na których mieszka około 4 tys. osób, ewakuowano 2,5 tys osób oraz 2 tys. 300 sztuk zwierząt. Ewakuacja zwierząt będzie prowadzona także w środę. Osobom, które pozostały w zalanych domach przez cały czas służby ratownicze dostarczają żywność i wodę pitną.

fot: PAP/Piotr Piotrowski _ _fot: PAP/Piotr Piotrowski _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/powodz;ewakuacja;w;swiniarach,galeria,3738,0.html)Jak zapewniła rzecznik wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, na zalanych terenach przez cały czas, w ramach zabezpieczenia pozostawionego mienia, opuszczone gospodarstwa są patrolowane.

We wtorek o godz. 20 stan Wisły w Warszawie wynosił 683 cm. W ciągu doby obniżył się o ponad pół metra. W mieście jest spokojnie, w Porcie Praskim budowana jest szczelna zapora mająca chronić wał przeciwpowodziowy, który osunął się w ostatnich dniach.

bEgptzMe

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał we wtorek zespół, który opracowuje i wdraża plan sanitarno-epidemiologiczny dla zalanych terenów w gminach Słubice i Gąbin. Dla mieszkańców tego obszaru przygotowano specjalną ulotkę z niezbędnymi informacjami w tym zakresie.

Jak powiedział wcześniej wojewoda Kozłowski, rozpoczęły się już przygotowania do udzielania pomocy mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią w oczyszczaniu i odkażaniu zalanych gospodarstw, gdy woda zacznie z nich ustępować.

bEgptzMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)