Notowania

zamieszki w egipcie
08.02.2011 12:39

Mubarak zaczyna reformy. Zmiana konstytucji

Prezydent Egiptu powołał komisję mającą na celu opracowanie zmian i zespół monitorujący.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent Egiptu Hosni Mubarak powołał komisję mającą na celu opracowanie zmian w konstytucji oraz oddzielny organ, którego zadaniem będzie monitorowanie wprowadzanych reform - poinformował egipski wiceprezydent Omar Suleiman. *

Mubarak _ podpisał dekret, na mocy którego utworzył komisję mającą na celu wniesienie poprawek do konstytucji _ - powiedział Suleiman w egipskiej telewizji państwowej po spotkaniu z szefem państwa.

Jak dodał, prezydent zarządził również utworzenie oddzielnej komisji do monitorowania implementacji wszystkich proponowanych reform. Agencja Associated Press pisze, że obie komisje rozpoczną pracę w trybie natychmiastowym. Suleiman nie podał jednak, kto będzie w nich zasiadał, ani w jaki sposób będą wybierane.

W niedzielę egipskie władze rozpoczęły dialog z różnymi silami opozycji, w tym po raz pierwszy z formalnie zdelegalizowanym Bractwem Muzułmańskim, w celu _ pokojowego przekazania władzy w oparciu o konstytucję _. Wtorkowa decyzja to pierwszy konkretny krok podjęty przez autorytarnego prezydenta w celu wdrożenia obiecanych reform - zauważa AP.

Opozycja wzywa do zmiany konstytucji w celu przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów, ograniczenia kadencji prezydenckich, rozwiązania parlamentu, uwolnienia więźniów politycznych i uchylenia stanu wyjątkowego.

Wczoraj radykalne Bractwo Muzułmańskie oświadczyło, że może wycofać się z rozmów z rządem, jeśli nie zostaną spełnione żądania opozycji, w tym dotyczące natychmiastowego ustąpienia Mubaraka.

82-letni prezydent, który odmawia rezygnacji ze stanowiska przed wrześniowymi wyborami, utrzymując, że jego odejście spowodowałoby chaos w kraju, próbuje, skoncentrować wysiłki na przywróceniu porządku. Zapowiada przy tym, że nie będzie ubiegał się o szósty mandat.

Od 25 stycznia trwają w Egipcie masowe demonstracje antyprezydenckie, nazywane _ rewolucją Nilu _, w czasie których śmierć poniosło około 300 osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t130945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;marsz;miliona;beda;dwa;w;tygodniu,37,0,767781.html) Znów Marsz Miliona. Będą dwa w tygodniu To piętnasty dzień protestów, których uczestnicy żądają ustąpienia prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t130624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;wciaz;niespokojny;na;razie;bez;przelomu,185,0,766905.html) Egipt wciąż niespokojny. Na razie bez przełomu Rząd rozmawia z opozycją. Do dymisji podało się szefostwo rządzącej partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t130621.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/suleiman;nie;zastapi;mubaraka;zmienia;konstytucje,205,0,766925.html) Suleiman nie zastąpi Mubaraka. Zmienią konstytucję Wiceprezydent Egiptu odrzucił żądanie opozycji, która chciała, by przejął on władzę w kraju.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz