Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Napieralski: Rząd nie załatwił wielu rzeczy po powodzi

0
Podziel się:

- Nie powstał długofalowy plan pomocy - twierdzi lider SLD.

Napieralski: Rząd nie załatwił wielu rzeczy po powodzi
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, który w poniedziałek odwiedził Lubelszczyznę, ocenił, że nadal niezałatwionych zostało jeszcze wiele spraw związanych z niesieniem pomocy ludziom poszkodowanym przez powódź.

Lider Sojuszu wizytował miejscowości w województwie lubelskim, które były zalane podczas tegorocznych powodzi; rozmawiał z mieszkańcami tych terenów. Dziennikarzom powiedział, że z tych rozmów wyłania się _ inny obraz niż opisują przedstawiciele rządu _.

Napieralski wskazał jako przykład szkołę w Wilkowie, gdzie nauka wprawdzie rozpocznie się 1 września, ale - jak powiedział - dzieci będą musiały uczyć się na zmiany, ponieważ remont dolnej kondygnacji budynku nie został dokończony.

Mówił też m.in., że mieszkańcy skarżyli mu się na opóźnienia w wypłacaniu pieniędzy większych niż pierwszy zasiłek, wynoszący 6 tys. zł oraz narzekali na zbyt niskie wyceny rzeczoznawców oceniających straty po powodzi.

Samorządowcy - wskazywał Napieralski - obawiają się, że rząd wyznaczył zbyt krótkie terminy na wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na usunięcie szkód po powodzi i nie zdążą przeprowadzić niezbędnych inwestycji.

_ - Nie powstał długofalowy plan pomocy ludziom dotkniętym przez powódź _ - podkreślał Napieralski podczas wizyty w Wilkowie. Zaznaczył, że taki plan jest konieczny w sytuacjach, gdzie ludzie stracili nie tylko swoje domy, ale też sady, chmielniki i inne uprawy, z których się utrzymywali.

Lider SLD dodał, że Sojusz przygotuje raport z wnioskami, co trzeba szybko zrobić, aby pomóc ludziom na terenach popowodziowych.

Napieralski zapowiedział, że objedzie wszystkie tereny dotknięte powodzią w całym kraju, a tam gdzie on sam nie dotrze, mają pojawić się szefowie rad wojewódzkich SLD, aby - jak mówił - partia mogła przygotować _ konkretny raport _ z wnioskami _ co trzeba jeszcze natychmiast zrobić, aby ludziom pomóc _.

_ To jest bardzo ważne, bo choć nie wszyscy zostali zalani, to wszyscy Polacy muszą mieć poczucie, że w razie jakiejś wielkiej tragedii rząd zareaguje. Dlatego ważna jest pomoc ludziom w miejscach zalanych _ - podkreślił lider SLD.

Napieralski zaprzeczył, jakoby jego wizyta na terenach popowodziowych miała związek z nadchodzącymi wyborami samorządowymi. _ Nie prezentowałem kandydata na wójta, ani na radnych, do wyborów samorządowych jeszcze daleko _ - powiedział. Dodał, że często, niezależnie od kampanii wyborczych, odwiedza tereny popowodziowe.

Zapytany o _ ofensywę SLD _ w kwestii rozdziału Kościoła od państwa, Napieralski powiedział, że Sojusz nie walczy z Kościołem. _ - SLD nie walczy z żadnym wyznaniem, ani z żadną religią. Jesteśmy za tym, aby konstytucja była przestrzegana, a państwo było świeckie - dla wszystkich, wierzących i niewierzących, ale również wierzących w inną religię niż rzymskokatolicka _ - powiedział Napieralski.

Nawiązując do konfliktu wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, Napieralski powiedział, że ta sprawa uwypukliła to, że _ pewna granica świeckości państwa została przekroczona i zagrożone zostało świeckie państwo, jakim jest Polska według konstytucji _. _ Myślę, że nadszedł czas na bardzo rzetelną i bardzo uczciwą, nieagresywną debatę wszystkich sił politycznych i wszystkich środowisk _ - dodał lider SLD.

W zeszłym tygodniu wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska powiedziała PAP, że pracuje nad zmianami w ustawach, które dotyczą relacji państwo-Kościół. Jedną z rozważanych zmian legislacyjnych jest likwidacja Funduszu Kościelnego i ograniczenie zwolnień podatkowych kościelnych osób prawnych. W zamian Sojusz chciałby zaproponować odpis podatkowy w wysokości 1 proc. podatku PIT, który dobrowolnie podatnicy mogliby przekazać na rzecz wybranego Kościoła lub innego związku wyznaniowego - podobnie jak obecnie można odprowadzać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

Zdaniem Piekarskiej, należy także przyjrzeć się regulacjom w Kodeksie karnym, m.in. art. 196, który zakłada, że _ kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _. W jej ocenie, w praktyce artykuł ten sprowadza się do zamykania ust artystom, a jednocześnie nie chroni on ludzi niewierzących.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t97091.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/powodziowe;straty;dwukrotnie;wyzsze;od;szacunkow;rzadu,151,0,624791.html) Powodziowe straty dwukrotnie wyższe od szacunków rządu? Zdaniem premiera Tuska wystarczy pieniędzy na pomoc i nie trzeba zmieniać budżetu. Eksperci: może być gorzej niż w 1997 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;gdyby;nie;strazacy;straty;w;powodzi;bylyby;wieksze,176,0,666544.html) Pawlak: Gdyby nie strażacy, straty w powodzi byłyby większe Wicepremier jest szefem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t103201.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;przyjelismy;nowelizacje;i;zrobimy;inspekcje;zbiornikow,116,0,653428.html) Tusk: Przyjęliśmy nowelizację i zrobimy inspekcje zbiorników Dzięki zmianom w ustawie powodziowej z pomocy będą mogli skorzystać także powodzianie z Dolnego Śląska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)