Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemieccy Zieloni są na dobrej drodze do objęcia władzy

0
Podziel się:

Liczba członków partii osiągnęła właśnie rekord.

Niemieccy Zieloni są na dobrej drodze do objęcia władzy
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Niemiecka partia Zielonych poinformowała dziś, że liczba jej członków wzrosła do 51 825. To największa liczebność w historii tego ugrupowania. Tylko w ciągu minionego roku do Zielonych przystąpiło ponad cztery tysiące osób.

_ - Zainteresowani dosłownie szturmują nasze drzwi _ - przyznała jedna z liderek ugrupowania Steffi Lemke, cytowana w internetowym wydaniu tygodnika _ Der Spiegel _. Jak oceniła, świadczy to, że Zieloni są na słusznej drodze. Według Lemke, tylko w miniony weekend podczas zjazdu ugrupowania we Fryburgu zebrano około 500 wypełnionych deklaracji członkowskich.

Nowi Zieloni to ludzie stosunkowo młodzi; średni wiek przystępujących do tej partii wynosi 38 lat. Według komunikatu prasowego Zielonych dla ponad połowy nowych członków głównym motywem decyzji o wejściu do ugrupowania jest wola przeforsowania ideałów partii. Dotychczas swój rekord pod względem liczebności Zieloni ustanowili jesienią 1998 r., gdy do tej partii należało 51 812 osób.

Choć w minionych miesiącach Zieloni cieszą się ponad 20-procentowym poparciem w sondażach, to wciąż są najmniejszą z głównych niemieckich partii. Jak oświadczyła Lemke, celem na najbliższe lata jest dorównanie dwóm pozostałym mniejszym ugrupowaniom: liberalnej FDP oraz Lewicy, do których należy po około 70 tys. osób.

Według niektórych sondaży istniejąca od 30 lat partia Zielonych cieszy się obecnie takim samym, a nawet nieznacznie wyższym poparciem niż największe ugrupowanie opozycyjne - Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD).

W 2011 r. odbędą się wybory do parlamentów regionalnych w kilku landach, w tym w Berlinie, gdzie według sondaży Zieloni mogą po raz pierwszy stanąć na czele rządu. Na burmistrza niemieckiej stolicy kandyduje szefowa parlamentarnej frakcji Zielonych Renate Kuenast. Także w Badenii-Wirtembergii, pogrążonej w konflikcie o projekt budowy nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie, sondaże są dla Zielonych bardzo korzystne.

Według komentatorów Zieloni zyskują głównie dzięki słabości pozostałych partii oraz wskutek zdecydowanego sprzeciwu wobec kontrowersyjnych decyzji chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, szczególnie o wydłużeniu okresu eksploatacji elektrowni atomowych o średnio 12 lat oraz budowie nowego dworca w Stuttgarcie.

Wczoraj podczas debaty budżetowej w Bundestagu chadecka kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro zaatakowała Zielonych, zarzucając im, że ich program opiera się na sprzeciwie wobec wszystkiego. - _ Jeśli tak dalej pójdzie, Zieloni będą za świętami Bożego Narodzenia, ale przeciwko poprzedzającemu je Adwentowi _ - ironizowała kanclerz. Komentując wystąpienie Merkel, media oceniły, że Zieloni stali się najgroźniejszą siłą opozycyjną dla koalicji chadecko-liberalnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t21263.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;50;mld;euro;na;walke;z;kryzysem,227,0,422627.html) Niemcy: 50 mld euro na walkę z kryzysem Rząd w Berlinie przyjął plan kolejnego pakietu antykryzysowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t84773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nowy;rzad;zostawi;niemcom;w;kieszeni;24;mld;euro,66,0,550722.html) Nowy rząd zostawi Niemcom w kieszeni 24 mld euro To wielkość ulg podatkowych, których wprowadzenie wymusili Liberałowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)