Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT": Po wycofaniu się USA Irakowi grozi chaos

0
Podziel się:

Po wycofaniu się amerykańskich sił z Iraku krajowi grozi chaos i uwikłanie w rozliczne konflikty w regionie, z wyznaniowym na czele.

"NYT": Po wycofaniu się USA Irakowi grozi chaos
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Po wycofaniu się amerykańskich sił z Iraku krajowi grozi chaos i uwikłanie w rozliczne konflikty w regionie, z wyznaniowym na czele. Irak może ich jednak uniknąć, jeśli będzie miał mądrych i kompetentnych przywódców - ocenia _ New York Times _.

Irak znajduje się na linii konfliktu USA i Iranu, ponieważ jest jedynym krajem, w którym doszło do bezpośredniego starcia wojsk amerykańskich z bojówkami wspieranymi przez Teheran. Znajduje się w środku walki prowadzonej przez Iran i Arabię Saudyjską o dominację na Bliskim Wschodzie - ocenia _ NYT _.

Wyzwanie dla Iraku stanowi Turcja, która zdobywa coraz silniejszą pozycję w regionie i aktywnie angażuje się w sprawy Kurdów, także irackich. Gazeta przypomina, że Ankara _ patronuje parlamentarnemu blokowi Irakija (w irackim parlamencie), jest też największym inwestorem w irackim Kurdystanie _, a z uwagi na mniejszość kurdyjską w Turcji interesuje się także poczynaniami autonomicznego rządu w Kurdystanie.

Irak w przyszłości będzie musiał się zmierzyć także z niepodległościowymi dążeniami Kurdystanu. Niewiele brakuje do ich spełnienia - zaznacza dziennik - czego _ najlepszym dowodem jest ucieczka wiceprezydenta Iraku Tarika al-Haszimiego do Kurdów, poza zasięg Bagdadu _. Sukces kurdyjskiego rządu, któremu w przeciwieństwie do władz w Bagdadzie udało się _ zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i podstawowe usługi, podsyca żądania innych autonomicznych regionów w Iraku _ - zauważa _ NYT _. _ Bardzo możliwy _ jest wreszcie wybuch konfliktu wyznaniowego między sunnitami i szyitami na Bliskim Wschodzie oraz kolejnej wojny domowej w Iraku.

Powyższa sytuacja geopolityczna to _ dziedzictwo Iraku, ale niekoniecznie jego przyszłość _ - podkreśla gazeta.

_ Irak musi przeobrazić Bliski Wschód, stworzyć struktury gospodarcze, polityczne oraz bezpieczeństwa, które przybliżą państwa regionu do siebie i w sposób pokojowy zapewnią przestrzeń dla mniejszości etnicznych i religijnych _ - pisze _ NYT _.

W ocenie dziennika Bagdad nie powinien dać się wciągnąć w _ irańsko-amerykańską wojnę domową _, ponieważ ma interesy po obu stronach konfliktu i może odegrać rolę mediatora, a nawet przyczynić się do wypracowania rozwiązania.

_ Mądrzy i kompetentni przywódcy mogą wyciągnąć (Irak) z tego bagna. Jeśli tak się nie stanie, siły ścierające się w Iraku i całym regionie mogą doprowadzić do katastrofy _ - zaznacza _ NYT _ w konkluzji.

Czytaj więcej o sytuacji w Iraku
W Iraku nie ma już Amerykanów. To koniec Wycofanie kontyngentu USA kończy wojskową interwencję, która rozpoczęła się blisko dziewięć lat temu.
Decyzja zapadła, jednak wiele obaw pozostało Amerykańskie oddziały mają opuścić Irak do końca 2014 roku.
Masowy odwrót wojsk USA. Opuścili setki baz W ostatnich dniach setki amerykańskich ciężarówek wojskowych przejechały z Iraku do sąsiedniego Kuwejtu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)