Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama w Polsce. "Pobłogosławi" gaz łupkowy?

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone są piątym największym inwestorem w Polsce, a obroty handlowe Polski i USA w 2010 r. wyniosły około 7,3 mld dolarów.

Obama w Polsce. "Pobłogosławi" gaz łupkowy?
(PAP/EPA)

Do Polski przylatuje dziś prezydent Stanów Zjednoczonych. Wizyta Baracka Obamy będzie miała charakter dwustronny polsko-amerykański, a także wielostronny.

Dziś szef amerykańskiego państwa spotka się dziś z przywódcami kilkudziesięciu państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a jutro między innymi z prezydentem Bronisławem Komorowskim i liderami polskich partii politycznych.

Radosław Sikorski mówił niedawno, że jest zadowolony z przyjazdu Baracka Obamy właśnie do Warszawy. Sikorski dodał, że jest również wiele kwestii do omówienia w relacjach polsko-amerykańskich.

POSŁUCHAJ SZEFA MSZ:

Barack Obama będzie w Polsce omawiał między innymi kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej w zakresie pozyskiwania gazu z łupków oraz demokratyzacji państw sąsiadujących z UE.

Szana na gospodarczy skok?

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że podczas rozmów z prezydentem Barackiem Obamą poruszy temat bliższej współpracy gospodarczej. W ocenie polskiego prezydenta, który gościł w _ Sygnałach Dnia _, Polska i USA nie wykorzystują w pełni potencjału naszych relacji w tej dziedzinie.

Ekonomista profesor Stanisław Gomułka ocenia, że dzięki amerykańskiej technologii pozyskiwania gazu z łupków Stany Zjednoczone mogą pomóc Polsce w uniezależnieniu się od dostaw _ błękitnego paliwa _ z Rosji. - _ Chodzi o coś w rodzaju pobłogosławienia przez prezydenta USA wysiłków Polski w tym obszarze _- mówi Gomułka.

Prezydent Komorowski powiedział, że sprawa gazu łupkowego to problem biznesu a nie administracji. Prezydent zaznaczył jednak, że ze względu na sprawę bezpieczeństwa energetycznego rolą administracji polskiej i amerykańskiej jest dbanie o to aby ten biznes mógł się rozwijać.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO:

Prezydent Komorowski zaznaczył przy tym, że na razie trudno mówić o tzw. bezpieczeństwie energetycznym w kontekście gazu łupkowego gdyż dokonano tylko kilka odwiertów i nie znamy jeszcze wyników tych badań.

POSŁUCHAJ PROFESORA GOMUŁKI:

Profesor Gomułka zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że wizyta amerykańskiego przywódcy może mieć symboliczne znaczenie dla współpracy energetycznej.

Główny ekonomista Business Centre Club Stanisław Gomułka podkreśla, że gaz łupkowy to dla Amerykanów z jednej strony szansa zrobienia świetnego interesu, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Prof. Roman Kuźniar w radiu TOK FM o wizycie prezydenta Obamy (gazeta.pl):

Według danych polskiego Ministerstwa Gospodarki, Stany Zjednoczone są piątym największym inwestorem w Polsce, a obroty handlowe Polski i USA w ubiegłym roku wyniosły około 7,3 miliardów dolarów i były większe o jedną czwartą w porównaniu z rokiem 2009. Eksport z Polski do USA był osiągnął niespełna 3 miliardy dolarów i wzrósł o 16 procent. Natomiast import zza Oceanu Atlantyckiego do Polski wyniósł prawie 4 i pół miliarda dolarów i był wyższy o 29 procent. Stany Zjednoczone są dla Polski piętnastym partnerem w eksporcie oraz dziesiątym w imporcie. **

Przyjazd Obamy będzie 11. wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Pierwszym prezydentem, który przyjechał do naszego kraju, był w 1972 roku Richard Nixon. Była to pierwsza w historii wzajemnych stosunków, wizyta w Polsce urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jej efektem stała się zapowiedź amerykańskich kredytów i licencji dla Polski oraz zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy PRL a USA.

W okresie, gdy I sekretarzem KC PZPR był Edward Gierek, miały miejsce jeszcze dwie oficjalne wizyty. W 1975 roku Warszawę odwiedził Gerald Ford. Do Polski przyjechał w drodze do Helsinek na konferencję zakończoną podpisaniem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Od 29 do 31 grudnia 1977 roku w Warszawie gościł Jimmy Carter. Polska była jednym z pierwszych krajów, które odwiedził po objęciu prezydentury. Wysokie stanowiska w jego administracji zajmowało dwóch Amerykanów polskiego pochodzenia: Zbigniew Brzeziński w latach 1977-1981 był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego i Edmund Muskie był sekretarzem stanu w latach 1980-1981. Na pożegnalnej konferencji prasowej Jimmy Carter podkreślił znaczenie głębokich więzów, łączących Stany Zjednoczone i Polskę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t77947.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;w;polsce;to;fragment;europejskiej;pielgrzymki,189,0,838845.html) Obama w Polsce. _ To fragment europejskiej pielgrzymki _
Kolejna wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce trwała od 9 do 11 lipca 1989 roku. Przyjechał wówczas George Bush senior. Amerykański prezydent spotkał się z generałem Wojciechem Jaruzelskim, któremu zaproponował plan pomocy finansowej dla Polski oraz z Lechem Wałęsą. Zwracając się w Sejmie do polskich posłów i senatorów, podkreślił wielkie znaczenie zmian zachodzących w Polsce.

Trzy lata później, 5 lipca 1992 roku, George Bush przybył do Polski ponownie, aby uczestniczyć w pochowaniu prochów Ignacego Jana Paderewskiego w warszawskiej katedrze. W 1994 roku dwa dni gościł w Polsce Bill Clinton, który zaoferował 25 milionów dolarów na program _ Partnerstwo dla Pokoju _. Podkreślał w Warszawie że rozszerzenie NATO jest nieuchronne. Tematy związane z polskimi staraniami o wejście do NATO były poruszane również podczas jego drugiej wizyty w 1997 roku.

Najczęstszym gościem w Polsce był George Walker Bush, który odwiedził nasz kraj trzykrotnie. Za pierwszym razem w 2001 roku rozmawiał o projekcie budowy tarczy antyrakietowej, a w 2003 roku podziękował Polakom za udział w wojnie w Iraku. Po raz trzeci Bush przyjechał w 2007 roku. Rozmawiał głównie o instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Podkreślał, że ceni wsparcie Polaków dla rozmieszczenia rakiet na terenie naszego kraju.

Wizyta prezydenta Baracka Obamy w Polsce wpisuje się w polsko-amerykańską tradycję spotkań wysokiego szczebla. Wizyty prezydenckie symbolizują wagę tych relacji i przyczyniają się do realizacji wielu celów politycznych oraz gospodarczych.
Z kolei Stany Zjednoczone odwiedził każdy polski prezydent po upadku komunizmu. Bronisław Komorowski udał się w podróż do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Barackiem Obamą w grudniu 2010 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t139067.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanskie;bazy;w;polsce;negocjujemy,141,0,826765.html) Amerykańskie bazy w Polsce? Negocjujemy Sikorski: Polska prowadzi rozmowy z USA o warunkach stałego stacjonowania oddziału sił powietrznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przybywa;chetnych;na;spotkanie;z;obama,91,0,838747.html) Przybywa chętnych na spotkanie z Obamą Na spotkaniu z amerykańskim prezydentem oprócz liderów partyjnych pojawią się Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Bogdan Borusewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t18678.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojska;usa;w;polsce;sikorski;liczy;na;obame,143,0,831631.html) Wojska USA w Polsce. Sikorski liczy na Obamę Szef polskiej dyplomacji ma nadzieję, że podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce zostanie podpisana umowa o statusie wojsk amerykańskich w Polsce.
KOMENTARZE
(0)