Notowania

flotylla
02.08.2010 18:04

ONZ zbada sprawę izraelskiego desantu na flotę z pomocą

W izraelskiej interwencji zginęło dziewięć osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił utworzenie czteroosobowej komisji do zbadania izraelskiej operacji przeciwko flotylli z pomocą humanitarną, która 31 maja chciała przełamać blokadę Strefy Gazy. W wyniku interwencji zginęło 9 osób.

W wydanym oświadczeniu Ban poinformował, że na czele międzynarodowej komisji staną były premier Nowej Zelandii Geoffrey Palmer i ustępujący prezydent Kolumbii Alvaro Uribe. W jej skład wejdą też przedstawiciele Izraela i Turcji.

Komisja rozpocznie pracę 10 sierpnia i przedstawi pierwszy raport w połowie września. Jak podkreślił Ban, eksperci przedstawią rekomendacje, które mają _ zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów w przyszłości _.

Wcześniej kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowała sekretarza generalnego ONZ, że kraj ten będzie współpracował z komisją prowadzącą dochodzenie.

Jak podaje na swoich stronach internetowych dziennik _ Haarec _, siedmiu izraelskich ministrów podjęło decyzję, by udzielić Ban Ki Munowi _ pozytywnej odpowiedzi na wstępne porozumienie z Izraelem ws. współpracy z ONZ-owskim śledztwem _.

_ - Dziś Izrael poinformował sekretarza generalnego ONZ, że będziemy uczestniczyć w komisji ustanowionej przez sekretarza, by zbadać incydent z flotyllą - oświadczył rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew. - Ostatecznie jesteśmy pewni, że fakty są po naszej stronie _.

Dotychczas Izrael sprzeciwiał się utworzeniu międzynarodowej komisji śledczej i otworzył dwa własne wewnętrzne śledztwa.

Szturm na flotyllę z pomocą humanitarną, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy, rządzonej przez radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas, wywołał falę międzynarodowej krytyki. W wyniku izraelskiej interwencji zginęło dziewięciu Turków, w tym jeden z amerykańskim paszportem. Akcja ta doprowadziła do gwałtownego pogorszenia relacji turecko-izraelskich.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Izrael blokuje statki do Strefy Gazy ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;blokuje;statki;do;strefy;gazy,54,0,647734.html )
* [ Ashton za złagodzeniem blokady Strefy Gazy ]( http://news.money.pl/artykul/ashton;za;zlagodzeniem;blokady;strefy;gazy,22,0,645142.html )
* [ Izrael częściowo znosi blokadę Strefy Gazy ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;czesciowo;znosi;blokade;strefy;gazy,228,0,640484.html )
* [ Hamas krytykuje ONZ w sprawie blokady Gazy ]( http://news.money.pl/artykul/hamas;krytykuje;onz;w;sprawie;blokady;gazy,16,0,647952.html )
Tagi: flotylla, izrael, pomoc, gaza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz