Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPCW zbada wniosek Syrii ws. Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej

0
Podziel się:

Zarząd OPCW zbierze się w przyszłym tygodniu, aby przeanalizować wniosek Syrii.

OPCW zbada wniosek Syrii ws. Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej
(AA/ABACA/EAST NEWS)

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) przeanalizuje w przyszłym tygodniu wniosek Damaszku ws. przystąpienia do Konwencji o zakazie broni chemicznej, pomoże też Syrii w kwestiach technicznych - poinformował rzecznik OPCW Michael Luhan.

_ Zarząd OPCW zbierze się w przyszłym tygodniu, aby przeanalizować wniosek _ Syrii - powiedział Luhan. Dodał, że Syria zwróciła się do jego organizacji z prośbą _ o pomoc w kwestiach technicznych _.

_ Nie wiemy, o jaki rodzaj pomocy technicznej chodzi, będziemy zorientowani w przyszłym tygodniu _ - wyjaśnił. Z OPCW skontaktował się z prośbą o pomoc wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Mekdad.

W czwartek rząd Syrii przekazał ONZ prośbę dotyczącą przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej. Rzecznik ONZ Farhan Haq wyjaśnił, że przystąpienie do traktatu, który został już podpisany przez inne państwa, wymaga _ pewnych procedur, które zajmą kilka dni _. W piątek ONZ zażądał od Damaszku dodatkowych informacji dotyczących jego wniosku o akcesję do Konwencji.

_ Jesteśmy w kontakcie z syryjskim rządem (...). Staramy się uzyskać pewne dodatkowe informacje, tak aby proces akcesji mógł się zakończyć we właściwym terminie _ - powiedział Haq.

Tymczasem ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari mówił w czwartek, że z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni chemicznej. Damaszek obiecał wcielić w życie plan objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą wspólnoty międzynarodowej, przedstawiony w poniedziałek przez Rosję.

Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w Paryżu 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni. Nad stosowaniem nakazów Konwencji czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze.

Syria nie podpisała do tej pory Konwencji, ale podpisała w 1925 roku Protokół genewski o zakazie używania gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)