Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostre reakcje po wecie Rosji i Chin ws. Syrii

0
Podziel się:

Mocne słowa po wecie Rosji i Chin w sprawie rezolucji ONZ. Premier Tunezji sugeruje, co narody mogą zrobić by uderzyć w el-Asada.

Ostre reakcje po wecie Rosji i Chin ws. Syrii
(FlashStef/CC/Flickr)
bESicpud

Mimo doniesień o kolejnych ofiarach krwawo tłumionych wystąpień syryjskiej opozycji, wczoraj Rosja i Chiny po raz drugi zablokowały rezolucję ONZ w tej sprawie. Sprzeciw Moskwy i Pekinu spotkał się z potępieniem i krytyką innych członków Rady Bezpieczeństwa.

Aktualizacja, godz. 11.33

Premier Tunezji Hamadi Dżebali zaapelował dzisiaj na konferencji w Monachium do wszystkich krajów o wydalenie syryjskich ambasadorów na znak protestu przeciwko represjom w Syrii.

bESicpuf

_ - Naród syryjski oczekuje działań. Najmniejszą rzeczą jest zerwanie stosunków z reżimem syryjskim. Powinniśmy wydalić syryjskich ambasadorów z krajów arabskich i wszystkich innych krajów _ - powiedział Dżebali na 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Dzień wcześniej Tunezja ogłosiła decyzję o wydaleniu z Tunisu syryjskiego ambasadora.

Nawiązując do rosyjskiego i chińskiego weta w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wobec projektu rezolucji potępiającej krwawe represje w Syrii i domagającej się końca reżimu prezydenta Baszara el-Asada, tunezyjski premier potępił _ nadmierne stosowanie prawa weta _. Uważa on, że _ wspólnota międzynarodowa powinna zrewidować ten mechanizm działania _.

Do apelu tunezyjskiego premiera przyłączyła się w Monachium laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman._ - W imieniu pokojowego narodu Syrii wzywam was do wydalenia syryjskich ambasadorów z waszych krajów i odwołania z Syrii waszych ambasadorów. To jest minimum, co możemy zrobić, aby ukarać reżim Asada _ - podkreśliła laureatka Nobla.

"Hańba i skandal"

bESicpul

Już w październiku zeszłego roku Moskwa i Pekin zastosowały prawo weta - przysługujące im jako stałym członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ - wobec projektu rezolucji, w którym potępiono działania syryjskiego reżimu.

Obecny projekt zakładał, zgodnie z planem Ligi Arabskiej, ustąpienie prezydenta Syrii Baszara el-Asada i potępiał _ nieprzerwane naruszanie _ praw człowieka przez reżim w Damaszku. Rosyjsko-chińskie weto zablokowało tę rezolucję mimo zgody pozostałych 13 państw RB.

Projekt upadł mimo wielokrotnie podejmowanych prób osiągnięcia kompromisu w tej sprawie - zaznaczył ambasador Maroka przy ONZ Mohammed Luliczki. Jego kraj jest jedynym arabskim członkiem RB.

Zobacz masakrę w Syrii (Sky News, ang.):

Weto Rosji i Chin _ będzie kosztowało syryjski naród jego krew _ - ocenił Nadżi Taijara z opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej. Władze w Damaszku były pewne weta i przez to przypuściły bezprecedensowy atak na miasto Hims - ocenił. Według źródeł opozycji syryjskiej w nocy na sobotę w Hims zginęło co najmniej 230 ludzi, a rannych zostało 700. Był to najkrwawszy jak dotąd atak sił rządowych.

bESicpum

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wyraził nadzieję, że podwójne weto Rosji i Chin nie zakończy wysiłków na forum RB na rzecz rozwiązania syryjskiego konfliktu. Najważniejsze, by _ społeczność międzynarodowa nie zaprzestała teraz starań _ - podkreślił.

Przedstawiciel Niemiec w ONZ Peter Wittig nazwał weto _ straszną hańbą i skandalem _, a ambasador W. Brytanii Mark Lyall Grant zarzucił Moskwie i Pekinowi nieczyste intencje. _ Twierdzicie, że chcecie zapobiec interwencji wojskowej w Syrii i dlatego zastosowaliście weto - Nikt jej jednak nie żądał i nie pojawiła się ona w projekcie rezolucji _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/107/m73835.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/projekt;rezolucji;onz;wsprawie;syrii;wywola;skandal,100,0,1019748.html) Chcą skandalu w Radzie Bezpieczeństwa? Weto skrytykował również prezydent Francji Nicolas Sarkozy. _ Państwa, które nie pozwalają Radzie Bezpieczeństwa na potępienie krwawych represji stosowanych przez syryjski reżim, zachęcają go do kontynuowania swej okrutnej polityki _ - głosi oświadczenie.

bESicpun

Jednocześnie Sarkozy poinformował, że między państwami arabskimi i europejskimi toczą się rozmowy na temat utworzenia grupy kontaktowej ds. Syrii o nazwie _ Grupa Przyjaciół Narodu Syryjskiego _. Jak wyjaśnił, miałaby ona na celu wypracowanie rozwiązania kryzysu w Syrii mimo weta Rosji i Chin.

Najmocniejsza reakcja przyszła ze strony USA. _ Nadszedł czas, byśmy podjęli decyzję: chcemy popierać wolność i bezpieczeństwo czy stać się współodpowiedzialnymi za dalsze akty przemocy i rozlew krwi? _ - apelowała sekretarz stanu Hillary Clinton.

_ Jesteśmy zdegustowani, że niektórzy członkowie (RB ONZ) powstrzymują nas od wykonywania naszych obowiązków _ - powiedziała amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice. Od miesięcy _ dwa kraje, które myślą tylko o własnych korzyściach, trzymają pozostałych członków RB jako zakładnika _ - powiedziała. Jest to tym bardziej hańbiące, że same sprzedają Syrii broń - wytknęła.

Stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin wyraził ubolewanie obecną sytuacją w Syrii. Podkreślił jednak, że projekt rezolucji _ był niewyważony _, a gotowość Moskwy do zawarcia kompromisu w tej sprawie _ podkopywały kraje, które chciały zbyt wiele, w tym zmiany władzy _. Chiński przedstawiciel Li Baodong zaznaczył, że nie wolno pogwałcić suwerenności Syrii.

bESicpuo

Amnesty International nazwała podwójne chińsko-rosyjskie weto _ nieludzką i szokującą zdradą narodu syryjskiego _. _ Chiny i Rosja zablokowały rezolucję, której wymowa i tak została już osłabiona. Takie zachowanie jest tym bardziej szokujące, że zaledwie dzień wcześniej świat zobaczył cierpienie mieszkańców Hims _ - podkreślił szef AI Salil Shetty.

Shetty zapowiedział, że AI będzie namawiała członków RB, by zwróciły się do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w sprawie nałożenia na Syrię embarga na handel bronią oraz zamrożenia aktywów Asada i ważnych przedstawicieli jego reżimu.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii w Money.pl
Krytykują Chiny i Rosję. Czy to coś jednak da? Unia Europejska wyraziła ubolewanie z powodu weta rosyjskiego i chińskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Apelują o zakończenie represji. Poskutkuje? Liga Arabska po raz kolejny zaapelowała o zaprzestanie krwawej rozprawy z uczestnikami protestów w Syrii.
Chiny i Rosja znów stawiają weto. ONZ bezsilna Poprzednio oba kraje zablokowały rezolucję w tej sprawie w październiku ubiegłego roku.
bESicpuG
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)