Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Państwowe pieniądze krążą po świecie

0
Podziel się:

Państwowi inwestorzy z Azji i Bliskiego Wschodu wykorzystują niskie notowania akcji, aby wejść w branżę finansową.

Państwowe pieniądze krążą po świecie
(EPA/PAP)

Spółka inwestycyjna GIC z Singapuru nie jest pierwszym funduszem państwowym wykorzystującym zawirowania na światowych rynkach finansowych, aby nabyć okazyjnie akcje międzynarodowego banku.


Dopiero przed dwoma tygodniami Abu Dhabi Investment Authority (Adia) zainwestował 7,5 miliarda dolarów w amerykański bank Citigroup. Adia nabył obligacje konwersyjne Citigroup, które są oprocentowywane na jedenaście procent w stosunku rocznym - jest to wyraźnie więcej w porównaniu do zwyczajowego obecnie poziomu.

Pokazuje to, jak bardzo fundusze państwowe są pożądane przez duże banki w krytycznych sytuacjach rynkowych, jak ta. W okresie od marca 2010 do września 2011 Aida będzie mógł wymienić obligacje na akcje Citigroup. Odpowiada to prawie 5-procentowym udziałom w amerykańskim banku.

Według opinii analityków, fundusze państwowe mają na celowniku duże banki i giełdy światowe, ponieważ te dają możliwość zarabiania również na wzroście gospodarczym w krajach rozwijających się. Według analiz Morgan Stanley, dla funduszy państwowych interesujące mogą być między innymi Deutsche Börse, szwajcarski bank Julius Bär oraz Man Group.

Pieniądze z krajów rozwijających płyną również na giełdy w Londynie i w Sztokholmie, jak również na amerykańską giełdę Nasdaq. To samo dotyczy także wielu amerykańskich funduszy inwestycyjnych. W ten sposób chiński fundusz CIC nabył za trzy miliardy dolarów udziały w amerykańskim Blackstone.

Dla funduszy inwestycyjnych atrakcyjny wydaje się być również Deutsche Bank. W maju Dubai nabył dwu procentowe udziały w niemieckim prymusie branży. Podczas gdy wielu niemieckich polityków wypowiada się krytycznie wobec rosnących wpływów sterowanych przez państwo inwestorów z krajów rozwijających się, niemiecka branża finansowa nie widzi w tym problemów. Jak powiedział prezes Związku Niemieckich Banków, Manfred Weber, "Niemiecka gospodarka profituje z otwartych rynków i inwestorów zagranicznych. Dlatego powinniśmy unikać wszystkiego, co może prowadzić do stawiania barier ochronnych we własnym kraju".

Jeszcze przed inwestycją w UBS Singapur odkrył branżę finansową jako cel inwestycyjny. Tak na przykład zarządzający 110 miliardami dolarów Temasek Holding, siostrzany fundusz GIC, nabył już udziały w brytyjskich bankach Standard Chartered i Barclays, posiada również 30 procentowe udziały w największym południowoazjatyckim kredytodawcy, DBS Group.

Nowy akcjonariusz UBS, GIC, zarządza ponad 100 mld dolarów rezerw walutowych Singapuru. Trzy czwarte tej sumy GIC inwestuje sam, reszta jest inwestowana przez zewnętrznych menedżerów funduszy. Prezesem zarządu GIC jest były premier Singapuru, Kuan Yew. Jego syn i obecny szef rządu Hsien Loong występuje w gremium jako jego zastępca. GIC zaliczany jest do dziesiątki największych na świecie właścicieli nieruchomości. W jego portfolio można znaleźć londyńską centralę Merrill Lynch. Posiada również udziały w indyjskiej instytucji finansowej ICICI Bank. W przeciągu ostatnich 25 lat fundusz osiągał średnie zyski roczne wysokości 9,5 procent.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)