Notowania

Pekin nie pomoże. Pieniędzy dla USA nie będzie

Nie jesteśmy gotowi, by płacić za błędy Ameryki - piszą państwowe media w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chiński rząd nie wesprze USA zastrzykiem finansowym. Chiński nadzór bankowy zapowiedział wczoraj, że Republika Ludowa ani nie przejmie amerykańskich długów, ani nie wpompuje w amerykański system finansowy większych kwot.

Jak podają media państwowe, Chiny nie są gotowe, by płacić za _ błędy Ameryki _.

Zdementowano również doniesienia hongkońskich mediów o rządowych planach zakupu kolejnych amerykańskich obligacji państwowych o wartości 200 mld dolarów. Chiny dysponują największymi rezerwami walutowymi świata. Większą część z 1,8 bln dolarów Chiny ulokowały w amerykańskich obligacjach państwowych.

W Chinach toczy się obecnie publiczna dyskusja o roli, jaką Pekin powinien przejąć w obliczu globalnego kryzysu finansowego. Jeżeli Chiny nie udzielą wsparcia USA i dopuszczą do recesji w Ameryce, _ to straty dla Chin będą z pewnością bardzo duże _, uważa jeden z ekonomistów Chinese Academy of Social Sciences. Natomiast, jeżeli Pekin będzie aktywnie wspierał Waszyngton przy wdrażaniu 700 mld planu ratunkowego, _ będzie to oznaczało, że chiński rząd przejmuje także ryzyko _.

Tymczasem premier Wen Jiabao (na zdjęciu) próbuje rozwiać takie wątpliwości zapewniając wielokrotnie, że chińska gospodarka jest stabilna i niezagrożona. _ - Najlepszym wkładem, jaki możemy wnieść do światowej sytuacji gospodarczej, jest zapewnienie Chinom stabilnego i stosunkowo szybkiego wzrostu gospodarczego _, wyjaśnił Wen. Ma się to odbyć poprzez wzmocnienie krajowego popytu. _ - W tym celu w najbliższych 15 miesiącach Pekin obniży kilkakrotnie stopy procentowe _ - uważa Qing Wang, analityk banku Morgan Stanley w Hongkongu.

Pekin dokonuje tym samym polityczno-gospodarczej zmiany kursu. Zwalczenie inflacji i stabilność cen nie znajdują się jak dotychczas na pierwszym planie. Według bankowców, w centrum znajduje się teraz _ wyraźne ożywienie chińskiej gospodarki _. Jeszcze na początku roku chiński rząd ostrzegał przed przegrzaniem chińskiej gospodarki.

Zwrot ten wspiera malejąca inflacja, która jeszcze w lutym wynosiła 8,7 procent, najwięcej od dwunastu lat. Tymczasem w sierpniu ceny detaliczne wzrosły w Chinach tylko o 4,9 procent. Pozwala to rządowi na złapanie oddechu. Qing Wang uważa, że w 2009 roku wzrost gospodarczy wyniesie 8,2 procent. Ostrzega on jednak przed ogólnokrajowym kryzysem na rynku mieszkaniowym, _ co doprowadziłoby do poważnego załamania rynku nieruchomości _.

Jeden z największych chińskich ubezpieczycieli, Picc Property and Casualty, ostrzegł już, że w nadchodzącym roku ceny domów mogą spaść o 50 procent. _ Spadek będzie większy, niż przepowiada większość instytucji _, brzmi pesymistyczna prognoza.

Sytuacja taka może wzbudzić społeczne niepokoje, ponieważ wiele chińskich rodzin kupiło w minionych latach własne mieszkanie. Chiński rząd chce za wszelką cenę uniknąć takiej sytuacji. Aby uniknąć rewolty małych inwestorów Pekin przeprowadził już w ostatnim czasie interwencje na giełdach wspierając w ten sposób kursy akcji. Zlikwidowana została opłata skarbowa obowiązująca dotychczas przy kupnie akcji, dopuszczona została tak zwana krótka sprzedaż. Pekin spogląda także poza granice. Wraz z Koreą Południową i Japonią Chiny zamierzają stworzyć fundusz wysokości 80 mld dolarów, który ma pomóc w zapewnieniu stabilności rynków finansowych w regionie.

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

ZMASOWANA AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH: **

* [ Adamiec: Akcja banków to akt desperacji ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/adamiec;akcja;bankow;to;akt;desperacji,205,0,375501.html )
* [ Po co banki obniżyły stopy? - Komentuje Janusz Jankowiak ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/jankowiak;obnizka;da;chwilowy;efekt,171,0,375467.html )
* [ Cały świat tnie stopy ]( http://news.money.pl/artykul/caly;swiat;tnie;stopy;procentowe,155,0,375451.html )
* [ Historia i histeria - komentuje Paweł Satalecki z Money.pl ]( http://news.money.pl/artykul/caly;swiat;tnie;stopy;procentowe,155,0,375451.html )
* [ Wzrosty na walutach ]( http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/artykul/wzrosty;na;walutach,172,0,375468.html )
* **FINANSOWY KRYZYS ZALEWA ŚWIAT: **
* [ Berlin zapowiada ostre zasady dla rynków finansowych ]( http://news.money.pl/artykul/berlin;zapowiada;ostre;zasady;dla;rynkow;finansowych,221,0,375517.html )
* [ USA: Znów potrzebna pomoc ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/usa;znow;potrzebna;pomoc,32,0,375328.html )
* [ "Wall Street nigdy nie będzie już taka sama" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wall;street;nigdy;nie;bedzie;juz;taka;sama,204,0,372684.html )
* [ UE nie ma strategii na kryzys ]( http://news.money.pl/artykul/ue;nie;ma;strategii;na;kryzys,154,0,374938.html )
* [ Niemcy będą mieli Plan Steinbruecka? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;beda;mieli;plan;steinbruecka,115,0,374899.html )
* [ Plan Paulsona przyjęty!  ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/plan;paulsona;przyjety,17,0,374545.html )
* **CO Z POLSKĄ GOSPODARKĄ?**
* [ Co podczas kryzysu zrobić z funduszami, lokatami i kredytami? ]( http://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/co;podczas;kryzysu;zrobic;z;funduszami;lokatami;i;kredytami,34,0,375586.html )
* [ Mimo akcji cięcia stóp, GPW skończyła wczoraj na czerwono ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gpw;zakonczyla;sesje;na;czerwono,79,0,375375.html )
* [ Obniżka stóp na świecie będzie miała wpływ na RPP ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/obnizka;stop;na;swiecie;bedzie;miala;wplyw;na;rpp,167,0,375463.html )
* [ Zajdel-Kurowska: Nie grozi nam spowolnienie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zajdel-kurowska;nie;grozi;nam;spowolnienie,114,0,375410.html )
* [ Prezydent: Kryzys ma niepokojące rozmiary ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;kryzys;ma;niepokojace;rozmiary,112,0,374384.html )
* [ Polskie banki nie są w złej sytuacji ]( http://news.money.pl/artykul/polskie;banki;nie;sa;w;zlej;sytuacji,206,0,374734.html )
Tagi: chiny, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz