Notowania

przestępczość
12.03.2012 13:40

Pieniądze przestępców. Jak im je odebrać?

Komisja Europejska szykuje przepisy, które maja pozwolić na konfiskatę grubych sum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prebranac/Dreamstime)

ONZ liczy, że łączna kwota dochodów uzyskanych z przestępczości w 2009 mogła sięgać blisko 2,1 bilionów USD, czyli 3,6 proc. globalnego PKB w tym roku. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które mają ułatwić ściąganie i konfiskatę pieniędzy przestępców.

Obecnie kwoty odzyskiwane od członków zorganizowanych grup przestępczych są skromne jeśli porównać je z ogromnymi zyskami generowanymi przez takie nielegalne rodzaje działalności jak handel narkotykami, fałszerstwa, handel ludźmi i przemyt broni strzeleckiej. Chociaż większość tych brudnych pieniędzy zostaje wypranych i zainwestowanych w legalną gospodarkę, obecnie mniej niż 1 proc. dochodów z przestępstwa zostaje zamrożonych i skonfiskowanych.

W UE przestępcy uzyskują duże dochody z przestępczości zorganizowanej. Przykładowo dochody z nielegalnego handlu narkotykami w UE szacuje się na 100 mld EUR rocznie.
We Włoszech zyski z przestępczości zorganizowanej szacuje się na 150 mld EUR rocznie. W 2009 r. włoskie władze tymczasowo zamroziły majątek przestępczy o wartości ok. 800 mln EUR.

W Zjednoczonym Królestwie dochody z działalności przestępczej w 2006 r. były szacowane na 15 mld GBP. W tym samym roku państwo odzyskało 125 mln GBP
W Niemczech w 2009 r. zajęto 113 mln EUR pochodzących z przestępczości zorganizowanej. Liczby te wyglądają imponująco, jednak wrażenie to blednie, gdy uwzględni się, że szacowane zyski, które trafiły w tych przypadkach do przestępców, sięgają około 903 mln EUR.

Dzięki nowemu prawu państwa członkowskie zyskają większą zdolność konfiskowania majątku, który został przekazany osobom trzecim, konfiskata mienia pochodzącego z przestępstwa stanie się łatwiejsza nawet wtedy, gdy przestępca zbiegł. Zostanie też zagwarantowana możliwość tymczasowego zamrażania przez właściwe organy majątku, który mógłby zniknąć w przypadku bierności z ich strony._ _

_ - Musimy uderzyć przestępców w czułe miejsce, tropiąc ich pieniądze, oraz ponownie wprowadzić zgromadzone przez nich zyski do legalnej gospodarki, zwłaszcza w czasach kryzysu _ - powiedziała Cecilia MalmstrĂśm, komisarz do spraw wewnętrznych.

Jakie zmiany w prawie przewiduje KE Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej o nowych przepisach w UE
Te zmiany mają ułatwić ściganie bandytów Polskie służby będą mogły wymieniać się informacjami z systemu Schengen i z baz danych innych krajów.
Mandat z zagranicy przyślą do twojego domu Zagraniczna policja nie będzie miała problemów, aby wyegzekwować mandat nawet w wysokości ponad ośmiu tysięcy złotych.
Tagi: przestępczość, zyski, unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz