Notowania

raport mak
13.01.2011 12:01

PiS: Sejm musi skomentować tę hańbę

Mariusz Błaszczak domaga się jak najszybszego zwołania Sejmu w sprawie raportu MAK. PiS chce powołania komisji międzynarodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Aktualizacja: 13:40

*PiS domaga się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sprawie raportu końcowego MAK. Powinno się ono według Prawa i Sprawiedliwości odbyć jak najszybciej - najlepiej jutro. Platforma Obywatelska nie widzi powodów do pośpiechu. *

Szef klubu Mariusz Błaszczak podkreślił, że władze powinny zabrać głos w sprawie dokumentu, w którym - jak się wyraził - _ Polska została zhańbiona _.

- _ Premier Tusk wrócił z nart, mamy nadzieję, że jutro uda się zwołać Sejm. Złożyliśmy także wniosek, by Sejm przyjął uchwałę odrzucającą, to co usłyszeliśmy wczoraj. Uważamy, że jest to haniebne, jest to niewiarygodne. Jedyna możliwość, która stoi przed nami, to powołanie komisji międzynarodowej _ - mówi poseł Błaszczak.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Według Pawła Olszewskiego z Platformy Obywatelskiej, zwoływanie jutro nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w sprawie raportu MAK byłoby przedwczesne.

Marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna odrzucił jednak pomysł zwołania posiedzenia jeszcze w tym tygodniu. Dodał, że takie posiedzenie z pewnością się odbędzie - po uzgodnieniu terminu ze stroną rządową. Poseł Olszewski zaznaczył, że na debatę w Sejmie w tej sprawie jest jeszcze za wcześnie. Tym bardziej, że w najbliższym czasie swoje stanowisko w sprawie raportu przedstawi premier.

*POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO: *


Olszewski - odnosząc się do apelu PiS o podjęcie przez Sejm uchwały odrzucającej raport MAK - zauważył, że tego typu dokument nie ma żadnej mocy sprawczej.

*POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO: *


Szef MSWiA zapowiedział, że rozmowy kontrolerów lotu ze Smoleńska z Moskwą zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t128797.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/raport;mak;rosjanie;zrzucaja;na;nas;cala;wine,108,0,752236.html) Raport MAK: Rosjanie zrzucają na nas całą winę

Raport rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego wśród czynników mających wpływ na działania załogi Tu-154M bezpośrednio przed katastrofą wymienia obecność generała Andrzeja Błasika w kabinie pilotów. Według MAK, miało to powodować wywieranie presji psychicznej na kapitana samolotu przy podejmowaniu decyzji o obniżeniu pułapu lotu z naciskiem na - jak to określono w raporcie - _ lądowanie za wszelką cenę _.

Wskazując inne czynniki, mające wpływ na katastrofę, raport MAK stwierdza, że kapitan samolotu, działając pod presją, w przypadku odejścia na zapasowe lotnisko obawiał się _ negatywnej reakcji Głównego Pasażera _.

Jednocześnie jako _ systemowe przyczyny _ katastrofy polskiego Tu-154M w raporcie MAK wymienia się między innymi istotne zaniedbania w 36. Pułku Specjalnym dotyczące organizacji lotów, wyszkolenia członków załogi oraz w szczególności zabezpieczenia lotu z prezydentem na pokładzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;naradza;sie;z;ministrami,251,0,752635.html) Premier naradza się z ministrami Donald Tusk spotkał się z ministrami, żeby ustalić strategię działania w wobec raportu MAK.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;raport;mak;utwierdzil;mnie;ze;to;byl;zamach,12,0,752140.html) Zwoliński: Raport MAK utwierdził mnie, że to był zamach Rosyjska prawda pokazuje, że dokonano zamachu na zdrowy rozsądek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t97422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miller;upublicznimy;rozmowy;wieza-moskwa,255,0,752383.html) Miller: Upublicznimy rozmowy wieża-Moskwa Polska zdobyła te dokumenty, choć nie przekazali ich nam Rosjanie. Na kontrolerów też wywierano presję.
Tagi: raport mak, pis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz