Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
09.09.2011 11:39

PKW wylosowała numery list wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

W pierwszej kolejności PKW wylosowała numery dla siedmiu komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość ma listę nr 1, a Platforma Obywatelska - nr 7. PKW właśnie rozlosowała numery list wyborczych.

Aktualizacja 14:17

Polska Jest Najważniejsza będzie startowało z list oznaczonych numerem 2, a Sojusz Lewicy Demokratycznej - nr 3. Ruch Poparcia Palikota ma _ czwórkę _, a Polskie Stronnictwo Ludowe - _ piątkę _, natomiast Polska Partia Pracy - Sierpień 80 - _ szóstkę _.

Następnie PKW wylosowała numery dla komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów w więcej niż w jednym okręgu wyborczym. Komitet Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera będzie oznaczony numerem 8, komitet Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - numerem 9, a komitet Prawica - numerem 10.

PiS tak, jak pozostałe partie deklaruje, że numerki nie mają żadnego znaczenia, ale poseł Mariusz Kamiński cieszy się z _ jedynki _.

- _ Jedynka to jedynka i tyle. Reszta numerków jest raczej drugorzędna _- stwierdził Kamiński.

POSŁUCHAJ POSŁA KAMIŃSKIEGO:

*Źródło: IAR *

- _ Dla nas liczy się przede wszystkim nasz szyld _ - podsumował poseł PiS.

O jedno miejsce w ławach sejmowych w jesiennych wyborach powalczy 15 kandydatów, a o jeden mandat do Senatu - pięciu. W sumie w październikowych wyborach parlamentarnych wystartuje ponad 7,5 tys. kandydatów.

Według stanu na 30 czerwca 2011 roku, uprawnionych do głosowania jest 30 mln 612 tys. 295 wyborców. Liczba obwodów do głosowania będzie dokładnie taka sama jak w poprzednich wyborach, czyli 24 tys. 182.

PKW przyjęła zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych od 104 komitetów (19 komitetów wyborczych partii politycznych, 83 komitetów wyborców i 2 mniejszości narodowych). Odmówiono przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu 6 komitetom. W sumie zarejestrowano 337 list kandydatów na posłów. Nieco ponad 43 proc. ze startujących w wyborach to kobiety.

Do Sejmu zarejestrowano 7036 kandydatów. Statystycznie na jeden mandat przypada 15 kandydatów. Najwięcej kandydatów na posłów zarejestrowało się w okręgu nr 33 w Kielcach - 293 kandydatów ubiegających się o 16 mandatów. Najmniej jest chętnych do startu z okręgu wałbrzyskiego. Na 8 mandatów przypada tu 109 kandydatów.

Do Senatu zarejestrowane zostały 103 komitety wyborcze, tylko komitet Ruchu Palikota nie zamierza w tych wyborach wystawiać swoich przedstawicieli do izby wyższej. 88 z nich zgłosiło kandydatów na senatorów. O mandat senatora będzie ubiegać się 500 osób, statystycznie 5 kandydatów na mandat.

PKW rozpatrzyła 10 odwołań w sprawie rejestracji komitetów wyborczych, z czego 9 oddaliła - poinformował członek komisji sędzia Andrzej Mączyński. Dodał, że do PKW wpłynęło łącznie 14 odwołań związanych z odmową rejestracji komitetu wyborczego. Według Mączyńskiego 9 odwołań dotyczyło rejestracji list kandydatów na posłów, a 5 - rejestracji kandydata na senatora.

O kampanii wyborczej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t153372.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pkw;odrzucila;odwolanie;kalaty;i;krola,14,0,905998.html) PKW pogrzebała nadzieje Anny Kalaty Decyzja PKW definitywnie przekreśla udział byłej minister pracy i byłego redaktora naczelnego _ Wprost _ w jesiennych wyborach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t124016.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czy;oni;nas;maja;za;idiotow;tak;tak;,231,0,905447.html) Czy oni nas mają za idiotów? Tak, tak... O tanich chwytach wyborczych pisze Maciej Miskiewicz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t156128.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;musi;sprostowac;swoje;slowa;o;psl,151,0,905623.html) Wyborcza recydywa PiS. Prezes dostał wyrok PiS przegrał drugi proces w trybie wyborczym. Rzecznik klubu PO ma nadzieję, że będzie to nauczka dla partii Kaczyńskiego.
Tagi: wybory 2011, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz