Notowania

jednomandatowe okręgi
17.03.2013 06:00

Platforma Oburzonych apeluje do prezydenta. "Konstytucja do zmiany"

Jeśli pan prezydent nie będzie chciał nam pomóc, to my wiemy co mamy dalej robić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Szef Solidarności Piotr Duda (na zdj.), występując wczoraj w Gdańsku na spotkaniu _ Platformy Oburzonych _, zapowiedział zwrócenie się do prezydenta RP z wnioskiem o zmianę w konstytucji przepisów dotyczących referendów. * *Podpisane pismo ma dotrzeć do głowy państwa do końca miesiąca.

W historycznej sali BHP spotkali się przedstawiciele prawie stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych z całego kraju. Spotkanie zorganizował NSZZ _ Solidarność _.

_ My niżej podpisani (...) zwracamy się do Prezydenta RP z apelem i wnioskiem o wszczęcie procedury zmiany Konstytucji w zakresie przepisów o ogólnokrajowym referendum, która umożliwi obywatelom decydowanie w tak kluczowych sprawach jak wiek emerytalny, ordynacja wyborcza, finansowanie partii politycznych, ilość posłów czy istnienie Senatu _ - czytamy w przyjętym przesłaniu, które zaproponowała uczestnikom spotkania NSZZ _ Solidarność _.

Przesłanie kończy stwierdzenie: _ Same partie nie są wystarczające; dlatego naszym zdaniem ugrupowania polityczne powinny podzielić się z obywatelami władzą i odpowiedzialnością za Polskę _.

Rzecznik przewodniczącego Solidarności Marek Lewandowski poinformował, że przesłanie zostanie zawiezione do Kancelarii Prezydenta pod koniec marca, po podpisaniu dokumentu przez organizacje biorące udział we wczorajszym spotkaniu.

Przewodniczący związku Piotr Duda powiedział, że _ ze spotkania powinno wyjść przesłanie do prezydenta o zainicjowanie jak najszybciej zmiany konstytucji w sprawie zmiany ustawy o referendach _. Tłumaczył, że _ głównym celem, który nam otworzy drogę do demokracji bezpośredniej jest zmiana ustawy o referendum _. Wyjaśnił, że chodzi o to, by po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów, obywatele mogli wypowiedzieć się w ważnych sprawach dla społeczeństwa.

- _ A jeśli pan prezydent nie będzie chciał nam pomóc, to my wiemy co my mamy dalej robić. Chcemy przywrócić Polakom więcej demokracji _ - dodał Duda.

Zaznaczył też, że wczorajsze spotkanie _ nie jest walką ani Dudy, ani Solidarności, ani nas wszystkich o byt polityczny, bo to nas nie interesuje _. - _ My chcemy Polakom tylko przywrócić więcej demokracji i po to tu jesteśmy. My dążymy do dialogu w Polsce, a nie do konfrontacji, ale jeżeli nie ma przy stole negocjacji drugiej strony do dialogu, to trzeba sobie tę drugą stronę poszukać, albo zmienić i do tego musimy dążyć _ - argumentował, oklaskiwany przez zebranych szef Solidarności.

Duda zapowiedział, że będą kolejne tego typu spotkania. - _ Nie mamy gdzie się cofać, to jest nasze być albo nie być _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m265064.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/platforma;oburzonych;chce;zmian;w;konstytucji,172,0,1270444.html) *Platforma Oburzonych: Politycy fundują nam przedstawienie * _ Od pewnego czasu oglądamy jedną kreskówkę - jak Kaczor z Donaldem łapią się za dzioby. Z tego kina wyjść nie możemy i każą nam za to płacić! _. Muzyk Paweł Kukiz (założyciel inicjatywy Zmieleni.pl) w swoim wystąpieniu przyznał, że po wczorajszym spotkaniu w Gdańsku oczekuje przede wszystkim tego, że _ będzie głośno słyszalny postulat o konieczności przywrócenia obywatelom podmiotowości, większego udziału obywateli we władzy _. - _ Referendum jest rzeczą podstawową, musimy przywrócić podmiotowość obywatelom _ - dodał.

Przed wystąpieniami Dudy i Kukiza przez prawie cztery godziny prezentowały się wszystkie organizacje, stowarzyszenia i związki zawodowe uczestniczące w spotkaniu.

Stanisław Kowalczyk, znany jako _ Paprykarz _, powiedział, że _ chodzi o porozumienie się, co zrobić, żeby w Polsce zmienić obecny sposób kierowania krajem _. - _ Jak kiedyś w tej historycznej sali potrafili się dogadać z nie takimi przeciwnikami, nie z takimi rozbieżnościami, odmiennymi poglądami, to sądzę, że dziś powinno być łatwiej niż wtedy porozumieć się _. Według niego _ najpierw powinno powstać ciało społeczne, które otworzy w ogóle oczy rządzącym _.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel mówił: _ Od 20 lat walczymy o wolny, sprawiedliwy, przyjazny pacjentom system opieki zdrowotnej. Bardzo szybko zorientowaliśmy się, że ci posłowie i senatorowie nie naprawią służby zdrowia, tak samo jak nie naprawią przemysłu, sprawiedliwości. Oni przestali słuchać ludzi, oni słuchają przede wszystkim swoich wodzów: Tuska, Kaczyńskiego, Millera _.

Czytaj więcej [

]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/platforma;oburzonych;to;tylko;krytyka;dla;krytyki,164,0,1270436.html )*Nowa Platforma. _ Chleba z tego nie będzie _ * _ Każdy może wygłaszać swoje opinie, protestować, psioczyć na rządzących, ale z tego tak naprawdę nie będzie chleba _. - _ Trzeba wprowadzić najpierw jednomandatowe okręgi wyborcze, a odzyskawszy władzę, będziemy naprawiać każdą dziedzinę tak jak chcą obywatele, a nie tak, jak chcą tego posłowie partyjni _ - przekonywał.

Niektóre wypowiedzi były bardzo ostre. Padały stwierdzenia, że żyjemy w państwie fałszu, bezprawia, partyjniackiego złodziejstwa, a także, że mamy do czynienia z eksterminacją narodu. Przestrzegano przed zbliżającym się jesienią kolejnym rozbiorem Polski, nawoływano do odsunięcia od władzy szkodników i rozbetonowania polskiej sceny.

Gdy Tomasz Pietruszka ze Stowarzyszenia przeciw ACTA zapytał: kto na tej sali nie jest zadowolony z demokracji w Polsce, ręce podnieśli niemal wszyscy obecni.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska to kraj rodem z Kaczora Donalda? Na zjeździe PO jest ponad sto różnych organizacji. Łączy ich jedno - zawiedli się na rządzie Donalda Tuska.
Polski miś wiecznie żywy W kraju Barei nie dziwi, że premier prowadzi publiczne dysputy z artystą rockowym.
Oto całkiem nowe PO. Niezadowoleni z rządu Szef NSZZ Solidarność Piotr Duda nie zaprosił do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej polityków.
Tagi: jednomandatowe okręgi, piotr duda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz