Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Platforma zyskuje czy traci? Sondaże nie są zgodne

0
Podziel się:

Według TNS OBOP na PO głosowałoby 43 proc. Polaków, a na PiS 26 procent. Według Homo Homini różnica jest znacznie mniejsza.

Platforma zyskuje czy traci? Sondaże nie są zgodne
(kprm.gov.pl)
bECOqddx

aktualizacja 8:52

*Według sondażu TNS OBOP dla programu _ Forum _ w TVP Info PO popiera 43 proc. respondentów, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach i mają ustalone preferencje partyjne. PiS może liczyć na 26 proc. poparcia. Natomiast według sondażu Instytutu Homo Homini, *gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, na Platformę głosowałoby 32 proc. Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 28,2 procent.

Wyniki TNS OBOP oznaczają nieznaczny wzrost poparcia dla PO - o 1 punkt procentowy. W ostatnich kilku tygodniach badania opinii publicznej przynosiły raczej spadki poparcia dla partii Donalda Tuska. Według sondażu poparcie dla PiS spadło o 3 punkty procent. O tyle samo poprawiły się natomiast notowania SLD, który obecnie mógłby liczyć na 21 procent poparcia.

bECOqddz

Poza parlamentem - jak wynika z sondażu - znalazłoby się: PSL z 4-procentowym poparciem (spadek o 2 pkt proc.) i PJN, na które to ugrupowanie głosować chciałoby 3 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Inną partię wskazało 3 proc. respondentów.

TNS OBOP przeprowadził sondaż telefoniczny w dniach 9-10 lutego na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. O preferencje partyjne pytane były 631 osoby, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo będą głosować.

Kolejny sondaż, odmienne tendencje

Z kolei według sondażu Instytutu Homo Homini, przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia, na Platformę Obywatelską swój głos chce oddać 32 proc. Polaków, na Prawo i Sprawiedliwość 28,2 procent, Sojusz Lewicy Demokratycznej 16,4 proc., na Polskie Stronnictwo Ludowe 7,2 proc., a na ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza 5,2 procent. Frekwencja wyniosłaby 54,9 procent.

Prezes Instytutu Homo Homini Marcin Duma uważa, że wyniki sondażu potwierdzają utrzymującą się od dłuższego czasu tendecję - czyli spadające poparcie dla partii rządzącej. - _ Nie jest to dramatyczny spadek o kilkanaście procent. Natomiast stopniowo notowania tej partii obniżają się. W tym pomiarze PO traci 2 procent. Uzyskane w ten sposób 32 proc. poparcia to najniższy wynik w historii pomiarów dla Polskiego Radia _ - mówi Duma.

bECOqddF

Z sondażu wynika także, że Ruch Poparcia Palikota - Nowoczesna Polska uzyskałby poparcie 2,0 procent. Progu 1 proc. nie przekroczyłyby: Unia Polityki Realnej, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Prawica Rzeczpospolitej i Stronnictwo Demokratyczne.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 11 lutego na grupie 1081 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent poziom ufności 0.95.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t86629.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondazownie;potwierdzaja;po;traci;poparcie,31,0,770079.html) Sondażownie potwierdzają: PO traci poparcie Według najnowszego badania CBOS, na partię rządzącą głosować chce 37 procent ankietowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyborcy;odwracaja;sie;od;platformy,138,0,768394.html) Wyborcy odwracają się od Platformy? Sondaż: Porcie dla PO spadło aż o 13 procent. Najwięcej zyskali Ludowcy - 4 punkty procentowe.
bECOqdea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)