Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy bez pomysłu na oszczędności. Zobacz, kto nas zadłuży

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów w swoich obietnicach wyborczych najmniej rozrzutny jest Ruch Palikota. Najbardziej PSL.

Politycy bez pomysłu na oszczędności. Zobacz, kto nas zadłuży
(Radosław Gałuszka)

Jeśli większość partii politycznych biorących udział w tegorocznych wyborach spełniłaby swoje obietnice, zadłużenie Polski mocno by wzrosło - wynika z analizy fundacji FOR Leszka Balcerowicza. Według badania, najbardziej hojny w rozdawaniu pieniędzy jest PSL, najmniej - Ruch Palikota.

Ekonomista FOR Aleksander Łaszek, jeden z autorów dokumentu _ Szacunkowe koszty obietnic wyborczych _ przegotowanego przez fundację Leszka Balcerowicza - Forum Obywatelskiego Rozwoju, powiedział, że przy przygotowywaniu analizy wzięto pod uwagę wyłącznie sześć partii, które mają największe szanse wejść do parlamentu. Ponadto przeanalizowano wyłącznie te obietnice, które są zawarte w programach partii dostępnych na stronach internetowych.

Najhojniejszy PSL, PiS mało konkretneZ analizy wynika, że wprowadzenie większości obietnic składanych przez PO nie byłoby relatywnie drogie. - _ W przypadku PO większość obietnic jest relatywnie tanich. Duża pozycja to znaczące podwyżki dla budżetówki, ale tutaj nie wiadomo, jak duży miałby być to wzrost i kogo dotyczyć. Czy tylko nauczycieli akademickich i policjantów, czy wszystkich pracujących w budżetówce _ - powiedział Łaszek. Koszt najdroższej obietnicy PO - zapowiedź podwyżek w sferze budżetowej - mógłby sięgnąć nawet 28 miliardów złotych.

Zdaniem ekspertów z FOR, obiecująco brzmi zapowiedź PO dotycząca wprowadzenia docelowej reguły fiskalnej. W programie partii brak jednak szczegółów, które pozwoliłyby oszacować skutki jej działania.

W przypadku Prawa i Sprawiedliwości, autorzy analizy stwierdzili, że brak jest możliwych do oszacowania oszczędności. _ - PiS ma bardzo długi program, ale bardzo mało szczegółów. Drogi konkret, to większe nakłady na służbę zdrowia _ - ocenił ekonomista FOR. Koszt tej obietnicy to około 50 miliardów złotych.

Mało konkretów prezentuje również PSL. _ - W programie tej partii jest bardzo mało obietnic wystarczająco konkretnych, by można było próbować oszacować ich skutki. W zasadzie nie ma pomysłów na oszczędności, poza skuteczniejszym ściąganiem podatków _ - ocenili eksperci FOR. Według nich w programie znalazła się za to enigmatyczna obietnica emerytur obywatelskich, której koszty tylko w czasie jednej kadencji mogą sięgnąć nawet 200 miliardów złotych.

SLD: 100 mld zł na drogi w jedną kadencjęW analizie FOR słabo wypada również SLD. - _ Partia ta ma bardzo dużo ogólników. Bardzo dużo nakładów na infrastrukturę, co chcą sfinansować m.in. likwidacją ulg. Problem w tym, że w programie zapisano, że ma być to likwidacja ulg dla najbogatszych, a podane liczby wskazują, że chodziłoby o wszystkich obywateli _ - podkreślił Łaszek.

Czytaj w Money.pl

kprm.gov.pl
PiS chce zrobić z Polski czarną dziurę podatkową
Wśród najdroższych obietnic SLD znalazły się: wzrost wydatków na infrastrukturę drogową i kolejową - ponad 100 miliardów złotych w skali kadencji, wzrost wydatków na badania i rozwój - 35 miliardów złotych oraz wyższe wydatki socjalne dla rodzin z dziećmi - to 24 miliardy złotych.

Tusk o podatkach: Koniec. Kropka. Ja to wiem
Z analizy FOR wynika, że ze zmniejszeniem deficytu Polski problem miałaby też PJN. Według ekspertów FOR oszczędności, które deklaruje partia Pawła Kowala dałyby nawet 80 miliardów złotych w skali całej kadencji. Niestety - jak wskazuje FOR - propozycja ujednolicenia PIT na poziomie 19 procent oznacza spadek dochodów podatkowych o 30-50 miliardów złotych, a bardzo droga polityka prorodzinna, którą obiecuje partia kosztowałaby 80-120 miliardów złotych.

_ - PJN jest partią, która pokazuje dokładnie, gdzie chce oszczędzać, ale z drugiej strony proponują tak hojny pakiet ulg prorodzinnych, że per saldo chcą znacznie podwyższyć nam deficyt _ - powiedział Łaszek.

Najmniej rozrzutny Ruch PalikotaZ analizy FOR wynika, że najmniej rozrzutny finansowo w swoich obietnicach jest Ruch Palikota. _ - Pierwsze wrażenie, patrząc na program Ruchu Palikota, to przecenienie zysków z likwidacji funduszu kościelnego, ograniczenia administracji w ZUS i KRUS i nakładów na armię. Ale proponowane zmiany podatkowe - jednolita stawka PIT, CIT i VAT istotnie poprawiają sytuacje finansów publicznych _ - powiedział Łaszek.

Z wyliczeń FOR wynika, że wysokość długu publicznego przekroczyła w czwartek 820 miliardów złotych. - _ Ten dług to efekt wielu lat wydatków publicznych znacznie przewyższających dochody. Prognozy sporządzone przez niezależne, zagraniczne instytucje, takie jak np. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, pokazują, że przy braku reform również w najbliższych latach sektor publiczny będzie odnotowywał deficyty _ - napisano w komunikacie FOR.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krus-owe;zasady;dla;wszystkich;i;trzecia;stawka;podatkowa,162,0,905122.html) KRUS-owe zasady dla wszystkich i trzecia stawka podatkowa To pomysły polityków biorących udział w przedwyborczej debacie o gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t116772.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;w;gospodarce;chca;zmienic;po;wyborach;znamy;pomysly;partii,168,0,880808.html) To w gospodarce chcą zmienić po wyborach Money.pl sprawdził, czym w kampanii wyborczej będą grali politycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;politycy;pokochali;internet;ale;tylko;na;chwile,72,0,868168.html) Zawadzki: Politycy pokochali internet, ale tylko na chwilę Użyją go jak tuby wyborczej, zamiast zakazanej telewizji, a potem zapomną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)