Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy PiS: Decyzja o wykluczeniu musiała zapaść

0
Podziel się:

Lokalni politycy PiS niechętnie komentują wykluczenie z PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak. Jednak zdaniem posła partii Andrzeja Jaworskiego choć decyzja ta była trudna, to musiała zapaść.

Politycy PiS: Decyzja o wykluczeniu musiała zapaść
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Lokalni politycy PiS nie chcą szeroko komentować piątkowej decyzji Komitetu Politycznego PiS o wykluczeniu z partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak. Według nich należy jednak uszanować tę decyzję.

Kandydat PiS na prezydenta Łodzi Witold Waszczykowski przyznał jednak, że zamieszanie medialne związane z wyrzuceniem z szeregów PiS dwóch posłanek może przysłonić na kilka dni merytoryczną kampanii samorządową. Powoduje to, iż - jak mówił Waszczykowski wieczorem w piątek w TVN24 - znalazł się on teraz _ w niekomfortowej sytuacji _. Dodał, że sobotnia łódzka konwencja Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami samorządowymi może nie cieszyć się dużym zainteresowaniem opinii publicznej.

Waszczykowski zakłada jednak, iż planowana konwencja odbędzie się normalnie. _ _

_ - Ja rozumiem, że chciano przeciąć jakiś narastający spór w tej partii i uznano, że lepiej nie ciągnąć tego sporu aż do wyborów 21 listopada, ale zdecydować się na decyzje w tej chwili. Może te decyzje po kilku dniach wyciszą emocje, może po kilku dniach wrócimy do problemów samorządowych _ - mówił Waszczykowski.

Ocenił, iż jeszcze przez weekend _ wszystkie gadające głowy, które mają poranki (w programach telewizyjnych i radiowych), będą ten temat roztrząsać _. _ Ja chciałbym mieć nadzieję, że od poniedziałku powrócimy w normalne tory kampanii samorządowej i zaczniemy rozmawiać o problemach lokalnych również i na poziomie globalnym, czyli też w Warszawie _ - powiedział kandydat na prezydenta Łodzi.

Pytany, czy jest zaskoczony decyzją Komitetu Politycznego PiS odparł, że _ po ludzku jest _. _ _

_ - Jeszcze w czwartek apelowałem do kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, by zaczekali z pewnymi radykalnymi decyzjami, uspokoili pewną dysputę, (gdyż) trwa kampania samorządowa i chciałbym, by tym problemom samorządowym się poświęcić _ - opowiadał Waszczykowski.

Zarówno lokalni działacze PiS, jak i młodzi posłowie, z którymi w sobotę rozmawiała PAP, raczej nie chcą odnosić się do piątkowej decyzji kierownictwa PiS.

Poseł PiS z Podkarpacia Andrzej Szlachta podkreślił, że _ członek partii, który nie przestrzega statutu podlega określonym rygorom _. _ _

_ - Panie posłanki Kluzik-Rostkowska i Jakubiak w okresie kampanii wyborczej zamiast zająć się jej prowadzeniem, popieraniem naszych kandydatów, koncentrowały swoją działalność na własnych osobach. Angażowały opinie publiczną hipotetycznymi wyborami na stanowisko prezesa PiS _- ocenił Szlachta.

Przypomniał, że Jarosław Kaczyński w ubiegłym roku został wybrany na kadencje trwającą do 2014 roku. Szlachta nie przypuszcza, że Kluzik-Rostkowska i Jakubiak stworzą własne ugrupowanie polityczne.

_ - Wszyscy, którzy odchodzili nie znaleźli mocnej pozycji politycznej, a ci którzy przemyśleli, wracają do nas, mamy przykład Polski Plus _ - zaznaczył poseł PiS.

Podobnie decyzje Komitetu Politycznego skomentował europoseł Tomasz Poręba. _ _

_ - Jest to naturalna konsekwencja prowadzenia publicznej dyskusji i debaty na temat kondycji PiS. Jest to szkodliwe, zwłaszcza w kampanii wyborczej. Nie da się wygrać wyborów, jeżeli cały czas zamiast o programie PiS mówi się o wewnętrznych konfliktach _ - powiedział Poręba.

Pełnomocnik PiS w okręgu 25 w Gdańsku, poseł Andrzej Jaworski odnosząc się do decyzji Komitetu Politycznego ocenił, że była ona trudna, ale _ musiała zapaść _. _ _

_ - Od samego początku w PiS była grupa 5-6 osób mających odmienne zdanie niż reszta gremium; każdy może mieć odmienne poglądy i opinie, ale funkcjonując w jakimś ugrupowaniu musi się utożsamiać z jego celami _ - podkreślił. Zgodził się, że dyskusje są naturalne, ale powinny się one odbywać w ramach struktur partii.

Szef PiS na Lubelszczyźnie poseł Krzysztof Michałkiewicz nie chciał komentować decyzji o wykluczeniu posłanek.

- _ Ja nie uczestniczyłem w podjęciu tej decyzji, podjął ją Komitet Polityczny, a ja jestem członkiem Komitetu Wykonawczego _ - powiedział. Dodał, że nie zna szczegółów uzasadnienia decyzji o wykluczeniu i nie miał jeszcze okazji o tym rozmawiać ani z prezesem partii, ani z nikim z członków Komitetu Politycznego.

Prezes lubuskiego PiS, poseł Marek Ast uważa, że jeżeli Komitet Polityczny podjął decyzję o wykluczeniu Kluzik-Rostkowskiej i Jakubiak, to musiał mieć ku temu mocne podstawy, gdyż to najdalej idąca sankcja. _ _

_ - Jeśli stwierdza się w uzasadnieniu decyzji, że jej podstawą i było naruszenie przez obie panie statutu partii, to w istocie decyzja o ich wykluczeniu była uzasadniona _ - powiedział Ast.

Natomiast były poseł PiS, wiceminister MSWiA w rzędzie Jarosława Kaczyńskiego Marek Surmacz przyznał, że spodziewał się takiej decyzji w stosunku do Kluzik-Rostkowskiej. Uznał jej wykluczenie za logiczny ciąg wydarzeń związany z kampanią i wyborami prezydenta RP.

_ - Przypisywanie sobie po tych wyborach przez poseł Joannę Kluzik-Rostkowską jednostronnego sukcesu, którego dowodem miał być dobry wynik Jarosława Kaczyńskiego było podstawowym błędem. Cała kampania i wybory zostały przegrane i kropka. Ona zamiast to przyznać, dała sobie wmówić przez Platformę, że jest dobrym politykiem i osiągnęła sukces _ - powiedział Surmacz.

Według niego, Kluzik-Rostkowska prezentując swoje poglądy publiczne, do tego w imieniu całej partii, kreowała wizerunek PiS, na którym zależało PO. _ _

_ - Poddała się temu trendowi, zgodnie z którym, to Platforma ma określać, co jest najlepsze dla PiS, a nie my sami _ - zaznaczył Surmacz. Uznał też, że decyzja Komitetu Politycznego była słuszna, a określony przez Kaczyńskiego profil ideowy umacnia PiS, jako największą siłę opozycyjną na polskiej scenie politycznej.

Wykluczenia Kluzik-Rostkowskiej oraz Jakubiak nie chciał komentować prezes wrocławskich struktur partii, poseł Dawid Jackiewicz. _ _

_ - Nie znam wszystkich szczegółów tej sprawy, ponieważ jestem pochłonięty kampanią wyborczą _ - powiedział Jackiewicz, który jest kandydatem na prezydenta Wrocławia. Z kolei sekretarz wrocławskich struktur PiS Piotr Babiarz powiedział, że należy uszanować decyzję komitetu politycznego partii i również nie chciał udzielić komentarza w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t115612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kluzik-rostkowska;nie;przejdzie;ani;do;po;ani;psl,157,0,705949.html) Kluzik-Rostkowska nie przejdzie ani do PO, ani PSL - _ Nie chcę być w Platformie Obywatelskiej, uważam, że dzisiaj moim obowiązkiem jest przestrzegać Polaków przed niszczącym polskie życie publiczne żelaznym uściskiem PO i PiS-u _ - mówi posłanka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t115582.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;po;czystce;kto;odejdzie;nastepny,24,0,705816.html) PiS po "czystce". Kto odejdzie następny? Klub poselski PiS opuścił już Jan Ołdakowski. Wśród następnych kandydatów do odejścia wymieniani są: Paweł Poncyljusz, Paweł Kowal i Lena Dąbkowska-Cichocka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t90819.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/migalski;za;usunieciem;poslanek;stoi;ziobro,225,0,705761.html) Migalski: Za usunięciem posłanek stoi Ziobro Europoseł uważa, że Ziobro chce zrzucić na nie winę za wynik w wyborach samorządowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t115577.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;polowa;polakow;pis;popelnil;blad,126,0,705918.html) Ponad połowa Polaków: PiS popełnił błąd Natomiast 21 proc. uważa, że decyzja o wyrzuceniu posłanek była słuszna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)