Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityczna burza po zaproszeniu Jaruzelskiego na RBN

0
Podziel się:

Według Bronisława Komorowskiego obecność byłego prezydenta wynikała z poszanowania historii.

Polityczna burza po zaproszeniu Jaruzelskiego na RBN
(PAP/ Jacek Turczyk)
bFeuWiet

Zaproszenie Wojciech Jaruzelskiego do Pałacu Prezydenckiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego wywołało duże kontrowersje. Według urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, obecność byłych prezydentów i szefów rządów była konieczna dla wypracowania stanowiska przed grudniową wizytą Dmitrija Miedwiediewa.

Prezydent poinformował, że spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego miało na celu odpowiednie przygotowanie do ważnych spotkań na szczeblu międzynarodowym. Komorowski powiedział, że w najbliższym czasie nasz kraj czeka wiele ważnych wydarzeń o charakterze międzynarodowym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t91776.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/nowak;prezydent;siedzial;moze;zapraszac;jaruzelskiego,91,0,722011.html) Nowak: Prezydent siedział. Może zapraszać Jaruzelskiego
Wśród nich Bronisław Komorowski wymienił zbliżające się wizyty prezydentów Niemiec i Rosji oraz swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rozmowy z Barackiem Obamą.

bFeuWiev

- _ Trzeba odpowiednio zaplanować tę sekwencję wydarzeń, aby były one jak najbardziej korzystne. W związku z tym przeprowadzono rozmowy z byłymi prezydentami i szefami rządów w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego _ - powiedział Bronisław Komorowski. Głowa państwa przypomniała, że jest to kwestia, którą poruszał już w trakcie kampanii wyborczej.

Bronisław Komorowski poinformował, że rozmowy w ramach Raby Bezpieczeństwa Narodowego były elementem przygotowań do wizyty prezydenta Rosji. Zdaniem prezydenta, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będzie można wykorzystać tę wizytę do budowania relacji partnerskich zarówno na linii Warszawa-Moskwa, jak i Bruksela-Moskwa.

Prezydent wyraził również nadzieję, że wizyta Dimitrija Miedwiediewa przyniesie wiele korzyści, oraz rozwój ważnych dla nas spraw, w tym w trudnych kwestiach historycznych.

Odnosząc się do sprawy zaproszenie generała Wojciecha Jaruzelskiego Bronisław Komorowski powiedział, że było ono wynikiem poszanowania dla historii, oraz własnej konsekwencji. Prezydent przypomniał, że Jaruzelski pełnił funkcję prezydenta, w związku z czym jego obecność nie powinna dziwić.

bFeuWieB

[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t95536.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;o;rbn;to;niszczyciele;panstwa,44,0,684844.html) Kaczyński o RBN: To niszczyciele państwa
Dodał, że tego typu działania mają na celu dobro naszego kraju i odpowiednie przygotowanie do rozmó z zagranicznymi partnerami.

Zaapelował również o poważne podchodzenie do tematów związanych z naszą polityką międzynarodową i nie przenoszenie _ polskiego grajdoła _ na płaszczyznę dyplomacji.

Z zaproszonych przez Komorowskiego byłych premierów i prezydentów, nieobecny był Jan Olszewski, który usprawiedliwił się chorobą. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie przybył również Jarosław Kaczyński.

bFeuWieC

Politycy komentujący fakt zaproszenia generała Jaruzelskiego byli podzieleni w ocenach. Jarosław Kaczyński powiedział w Sejmie, że zaproszenie generała Jaruzelskiego jest demonstracją polityczną i nie rozumie dlaczego na posiedzenie RBN zaproszony jest _ były dyktator _.

Tadeusz Iwiński z SLD nazwał zaproszenie generała na posiedzenie RBN _ drogą do normalności _. Również były premier Józef Oleksy pozytywnie ocenił inicjatywę prezydenta Bronisława Komorowskiego. Oleksy stwierdził, że nie było jeszcze takiego otwarcia w funkcjonowaniu urzędu prezydenckiego. Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o zaproszeniu na posiedzenie RBN gen. Jaruzelskiego Oleksy nazwał _ zgryźliwością _:

Zupełnie inną opinie wyraził były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Witold Waszczykowski, powiązany z PiS. Jego zdaniem, zaproszenie Jaruzelskiego to nowy projekt polityczny służący poparciu prezydenta Komorowskiego przez środowiska obecnie nieaktywne politycznie.

Politolog Włodzimierz Marciniak określił jako bezprecedensowe spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Marciniak zauważa, że jeszcze nigdy przed spotkaniem z którymkolwiek z przywódców innych państw nie były organizowane takie posiedzenia, jak narada.

bFeuWieD

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t115560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;pis;rezygnuje;z;rbn;przez;rosje,194,0,707778.html) Prezes PiS rezygnuje z RBN przez Rosję
- _ Przed żadnym spotkaniem, żadną wizytą prezydenta w kraju, czy zagranicą nie robiono takiej narady, na którą zwołano wszystkich ludzi mających doświadczenie w danej kwestii. To jest sprawa bezprecedensowa i uzasadnia liczne złośliwe uwagi na ten temat, które już się pojawiły _ - mówi.

Włodzimierz Marciniak podaje jednak w wątpliwość zasadność zaproszenia na spotkanie RBN-u generała Wojciecha Jaruzelskiego.

- _ Ma on ogromne doświadczenie w kontaktach z władzami związku sowieckiego, natomiast nie ma najmniejszego w relacjach z Federacją Rosyjską _ - mówi Marciniak.

Wojciech Marciniak podejrzewa, że wizyta Dimitrija Miedwiediewa nie będzie miała kluczowego znaczenia dla poprawy stosunków polsko-rosyjskich. Dodaje, że oba państwa mają wiele spraw do załatwienia między sobą, jak na przykład kwestię zbrodni katyńskiej. Zdaniem politologa, dzisiejsze spotkanie jest robieniem wrażenia, że dokonuje się postęp w stosunkach obu państw przy braku realnych osiągnięć.

bFeuWieE
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t99254.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;prezydent;moze;duzo;ale;nie;zmienic;historie,126,0,722302.html) Komorowski: Prezydent może dużo, ale nie zmienić historię Wyjaśnił, że zaprosił na posiedzenie RBN wszystkich byłych prezydentów, a nie tylko niektórych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t122715.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jaruzelski;u;komorowskiego;jako;ekspert;rbn,40,0,721960.html) Jaruzelski u Komorowskiego. Jako ekspert RBN Rozpoczęło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Kontrowersje budzi obecność generała Jaruzelskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t46463.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jaruzelski;na;rbn;dlatego;prezes;pis;tam;nie;chodzi,70,0,716358.html) Jaruzelski na RBN. Dlatego prezes PiS tam nie chodzi Prezydent o relacjach z Rosją chce rozmawiać z generałem.
bFeuWieW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)