Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Polska chce dominować, a to biedota"

1
Podziel się:

Białoruska telewizja nazywa nas Żandarmem Europy Wschodniej. Główny wróg to Radosław Sikorski.

"Polska chce dominować, a to biedota"
(kprm.gov.pl)
bEDBSKGJ

Program o stosunkach polsko-białoruskich, o których pogorszenie obwiniono polskich polityków, zwłaszcza szefa MSZ Radosława Sikorskiego, pokazała wczoraj białoruska telewizja. Według niej Polska _ wzięła na siebie rolę żandarma Europy Wschodniej _.

_ Otwarte poparcie niektórych kandydatów na prezydenta, lista objętych zakazem wjazdu do UE urzędników białoruskich, marzenia o sankcjach przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, konferencja donatorów opozycji białoruskiej, ostre ataki ze strony polskiego MSZ wobec władz białoruskich _ - tak scharakteryzowano w programie _ Otwarty format _ ostatnie wydarzenia w stosunkach między oboma krajami. W debacie wypowiadali się eksperci, wśród nich przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper.

Zdaniem autorów programu, _ niektóre kręgi polityczne w Polsce marzą o stworzeniu IV Rzeczypospolitej _ i w tym celu _ MSZ i inne struktury władzy _ posługują się _ mechanizmami wpływu _ na opinię publiczną, wśród których być może jest _ idea mniejszości polskiej na Białorusi _.

bEDBSKGL

Wiele uwagi poświęcono niedawnej konferencji _ Solidarność z Białorusią _ w Warszawie. Prowadzący program zastanawiali się, co oznacza fakt, że _ przy niełatwej sytuacji gospodarczej Polski właśnie stąd planuje się szeroki potok materialnego wsparcia _. _ Dlaczego Polska wzięła na siebie dzisiaj rolę takiego żandarma Europy Wschodniej? _ - pytał jeden z dziennikarzy.

_ Polskę można obecnie rozpatrywać w pewnej mierze jako przyczółek dla rozszerzenia amerykańskiego wpływu w Europie Wschodniej. Z tego powodu tworzone są mechanizmy napięcia na Białorusi, Ukrainie, może również w Rosji _ - mówił Andriej Antonow z Bractwa Białorusko-Rosyjskiego w Petersburgu. _ Polska elita to bardzo trzeźwo myśląca, kalkulująca i cyniczna grupa. Destabilizuje Ukrainę i Białoruś _ - oznajmił Roman Wasyłyszyn z ukraińskiej Fundacji Inicjatyw Społeczno-Politycznych.

Porównano w programie dane gospodarcze Polski i Białorusi dotyczące bezrobocia, zadłużenia i emigracji. _ Statystyka nie jest korzystna dla Polski we wszystkich wskaźnikach _ - zauważyli prowadzący. Przedstawiono reportaż z Polski, pokazujący problemy małego miasta - Hajnówki. Jej mieszkańcy mówili o bezrobociu, niskich emeryturach, problemach miejscowego biznesu. Burmistrz miasta Jerzy Sirak podkreślił potrzebę współpracy transgranicznej z Białorusią. _ - Mówić, że w Polsce jest większy dobrobyt niż u sąsiadów, to grzeszyć przeciwko prawdzie _ - ocenił lektor w reportażu.

bEDBSKGR

Podczas programu zaatakowano szefa MSZ Polski Radosława Sikorskiego, przypominając m.in. jego pobyt w Afganistanie. - _ Dziś pan Sikorski zapomina o tym, że kieruje polskich chłopców, żołnierzy, do Afganistanu _ i że _ zabijają ich właśnie ci jego byli przyjaciele, współtowarzysze _ - mówił jeden z prowadzących. Drugi oświadczył, że Sikorski _ w ten sposób buduje sobie karierę _, dodając: _ Szkoda, że ludzie o właśnie takiej mentalności mają możliwość wypowiadania się i chęć dawania nam lekcji _.

Częścią programu była sonda uliczna, w której Białorusini w większości wypowiadali się pozytywnie o Polakach. Na zakończenie eksperci i prowadzący przekonywali, że stosunki obu krajów ułożą się lepiej, jeśli nie będą w tym przeszkadzać politycy.

Po programie TV pokazała rosyjski dokument _ Nieprzepisana historia. Polskie załamanie _. Według jego autorów, próby przedwojennej Polski prowadzenia imperialnej polityki i represje wobec mniejszości narodowych przyczyniły się do losu Polski podczas II wojny światowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t130398.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialoruscy;opozycjonisci;wyszli;z;aresztu,24,0,762648.html) Białoruscy opozycjoniści wyszli z aresztu Były kandydat na prezydenta Uładzimir Niaklajeu i żona innego kandydata mają teraz areszt domowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t124560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/westerwelle;ostrzej;wobec;lukaszenki,47,0,761903.html) Westerwelle: Ostrzej wobec Łukaszenki Niemcy i Wielka Brytania zażądają zaostrzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;oskarza;polakow;o;chec;zmiany;granic,146,0,761490.html) Łukaszenka oskarża Polaków o chęć zmiany granic Prezydent Białorusi oświadczył, że _ niektórzy _ w Polsce uważają, iż granica powinna przebiegać koło Mińska.
bEDBSKHm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
ram
rok temu
buzek i manius to byly rzady