Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort zdrowia ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy

0
Podziel się:

Ma w tym pomóc szczegółowa kontrola danych pacjentów.

Resort zdrowia ma pomysł jak skrócić kolejki do lekarzy
(thelinke/iStockphoto)

Świadczeniodawcy będą musieli przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach do lekarzy - zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przekazany do konsultacji społecznych.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, ta zmiana ma na celu usprawnienie zarządzania listami oczekujących na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wynika np. z danych mazowieckiego NFZ, około 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach.

Nowela wprowadza obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne (w szczególności danych dotyczących numeru PESEL). Według resortu zdrowia, umożliwi to NFZ monitorowanie poprawności prowadzenia tych list.

Zakres wymaganych danych zostanie określony w rozporządzeniu, w którym zostaną wskazane także świadczenia. Przede wszystkim będą to świadczenia najtrudniej dostępne, o najdłuższym czasie oczekiwania lub największej liczbie oczekujących. Dotychczas przekazywano dane o łącznej liczbie i średnim czasie oczekiwania. Zdaniem MZ, nie pozwalało to na prowadzenie jakichkolwiek analiz w tym zakresie.

Andrzej Troszyński z centrali NFZ ocenił, że proponowana zmiana jest bardzo potrzebna. _ Dyskusje nad jej wprowadzeniem trwają od początku funkcjonowania obecnej ustawy. Gdyby udało się to wreszcie urzeczywistnić, pożytek z tego będą mieli wszyscy - i pacjenci, bo kolejka do świadczeń będzie transparentna, bo będą znali rzeczywisty czas oczekiwania na świadczenie, i NFZ, bo będzie możliwe monitorowanie poprawności prowadzenia list oczekujących na świadczenia, i - wreszcie - zarządzający ochroną zdrowia, tak na poziomie centralnym, jak i w województwach, bo będą mieli konkretne informacje o dostępności do poszczególnych procedur _ - podkreślił Troszyński.

Kontrola numerów PESEL może nie wystarczyć

Najwięcej pacjentów czeka na wykonanie zabiegów okulistycznych (szczególnie z zaćmą)
, na drugim miejscu chirurdzy urazowi i ortopedzi. W czołówce jeżeli chodzi o czas oczekiwania są też otolaryngolodzy, reumatolodzy i urolodzy.

Specjaliści, do których pacjenci czekają najdłużej - średnia dla całego kraju
specjalista kolejka pacjentów średni czas oczekiwania wykorzystanie potencjału placówek służby zdrowia
Okulista 235 tys. 14 miesięcy 50 proc.
Chirurg urazowy i ortopeda 153 tys. 6 miesięcy 70 proc.
Otolaryngolog 54 tys. 3 miesiące 60 proc.
Reumatolog 18 tys. 3 miesiące 75 proc.
Urolog 15 tys. 25 dni 65 proc.
Chirurg ogólny 46 tys. 15 dni 65 proc.

Źródło: PIU, GUS, MZ i NFZ

Do wyżej wymienionych specjalistów czeka ponad 80 procent wszystkich chorych. Najtrudniej dostać się na oddziały zabiegowe szpitali. Dane w tabeli to średnie czasy oczekiwania ze wszystkich placówek. Są jednak rekordziści.

Najdłużej na zabieg - ponad 7 lat - trzeba odczekać w Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Na endoprotezę czeka tam ponad 1,6 tys. osób. Podobnie długie kolejki ustawiły się do chirurga plastycznego w Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy Zdroju.

Po pięć lat czekają na endoprotezę, pacjenci Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu. _ Tylko _ cztery i pół roku muszą poczekać na zabieg cierpiący na zaćmę pacjenci ZOZ-u MSWiA w Szczecinie.

Ekspert ochrony zdrowia, Adam Kozierkiewicz podkreślił, że do pełnego monitoringu kolejek konieczna jest informatyzacja służby zdrowia. _ Zapis pozwoli sprawdzić, czy ktoś nie zapisał się do kilku lekarzy, ale bez informatyzacji służby zdrowia to zbyt duży wysiłek administracyjny. Należy wytypować te świadczenia, które są najbardziej oblegane, np. kardiologia, leczenie zaćmy i skoncentrować się na monitorowaniu kolejek. W tej chwili trudno podołać zbieraniu numerów PESEL także od pacjentów opieki ambulatoryjnej _ - powiedział Kozierkiewicz.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)