Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rodziny Katyńskie oburzone słowami Kaczyńskiego

0
Podziel się:

Prezes PiS uważa, że Rosjanie powinni płacić odszkodowania.

Rodziny Katyńskie oburzone słowami Kaczyńskiego
(PAP/Radek Pietruszka)
bEJUKhqZ

*Cześć rodzin pomordowanych przez NKWD polskich jeńców jest zbulwersowana słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w sprawie decyzji rosyjskiej Dumy dotyczącej projektu rezolucji _ Zbrodnia katyńska i jej ofiary _. *

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła rezolucję, która obciąża bezpośrednią winą za zamordowanie wiosną 1940 roku polskich oficerów - Józefa Stalina i ówczesne kierownictwo Związku Radzieckiego. Były premier powiedział, że przełomem w sprawie Katynia w stosunkach polsko-rosyjskich byłoby uznanie mordu na polskich oficerach za ludobójstwo, a dopóki tak się nie stanie przełomu nie będzie.

Prezes PiS dodał również, że _ albo się przyznają, przepraszają, płacą odszkodowania, albo nie _. Córka zamordowanego w Katyniu oficera Witomiła powiedział, że Jarosław Kaczyński nie ma prawa mówić tego czego właśnie obawiają się Rosjanie.

bEJUKhrb

- _ Jak można popierać to, czego się obawiają Rosjanie, czyli odszkodowań. My nie występujemy o odszkodowania finansowe _ - mówi córka oficera.

POSŁUCHAJ WITOMIŁY WOŁK-JEZIERSKIEJ:

Witomiła Wołk-Jezierska podkreśla, że krewni pomordowanych z rozkazu Stalina nie chcą od Rosji odszkodowań lecz rehabilitacji swoich bliskich i przekazania wszystkich dokumentów ze śledztwa.

Córka porucznika artylerii Wincentego Wołka podkreśla, że teraz Jarosław Kaczyński mówi o odszkodowaniach, natomiast kiedy rodziny prosiły go o pomoc finansową - wsparcia nie udzielił.

bEJUKhrh

- _ Prosiliśmy Jarosława Kaczyńskiego o sfinansowanie kwotą 26 tysięcy złotych naszych adwokatów. Dostaliśmy dwukrotną odmowę _ - mówi Wołk-Jezierska.

POSŁUCHAJ WITOMIŁY WOŁK-JEZIERSKIEJ:

Witomiła Wołk - Jezierska od kilkunastu lat starała się o uznanie ojca za ofiarę represji stalinowskich, skargę do Starsburga złożyła w 2006 roku. Wraz z innymi krewnymi ofiar zbrodni zarzuca władzom Rosji między innymi brak skutecznego postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską.

Przeciwko wprowadzeniu projektu rezolucji obciążającej Stalina do porządku obrad byli komunistyczni deputowani, którzy twierdzili, że jej przyjęcie pociągnie za sobą wnioski Polaków o finansowe rekompensaty, które mogą kosztować Moskwę miliardy euro.

bEJUKhri
bEJUKhrC
KOMENTARZE
(0)