Notowania

bułgaria
12.06.2009 07:15

Rząd Bułgarii zamraża płace administracji państwowej

Pracownicy budżetówki nie tylko nie dostaną podwyżek, ale stracą też 15 proc. swoich pensji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Rząd bułgarski podjął decyzję o zamrożeniu płac administracji państwowej i budżetówki - poinformowała agencja BTA. Zapowiadanej na początku roku 10-procentowej podwyżki nie dostanie około 400 tys. osób. *

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował, że płace ministrów, wiceministrów i członków gabinetów politycznych - łącznie ok. 300 osób - zostaną zredukowane o 15 proc. w ramach programu oszczędnościowego. Spowodowany jest on spadkiem przychodów do budżetu i recesją, w której od początku roku znalazła się bułgarska gospodarka.

Program oszczędnościowy przewiduje ograniczenie wydatków na delegacje zagraniczne, zakup nowych samochodów i klimatyzatorów, łączność telefoniczą, szkolenia. Wstrzymano też przyjmowanie nowych pracowników do administracji. Urzędnicy nie będą, jak dotychczas, otrzymywać dodatków do płac. Do końca roku mają być zaoszczędzone 500 mln lewów (250 mln euro).

Nie odwołano jednej 10-procentowej podwyżki emerytur. 2,3-milionowa grupa emerytów jest głównym elektoratem lewicy, a wybory parlamentarne wyznaczono na 5 lipca.

Według obserwatorów program oszczędnościowy, zwłaszcza redukcja płac członków gabinetu, jest przedwyborczym krokiem populistycznym bez poważnego efektu ekonomicznego.

na zdj. demonstracja pracowników bułgarskiej budżetówki

Tagi: bułgaria, pensje, budżetówka, urzędnicy, zamrożenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz