Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa samolotu
23.07.2014 21:05

Sankcje dla Rosji. Sikorski: czara goryczy przelała się

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji UE w najbliższych dniach może podjąć decyzję dotyczącą sankcji trzeciego stopnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Drabik/Flickr)

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził dziś przekonanie, że w najbliższych dniach UE może podjąć decyzje dot. zastosowania tzw. sankcji trzeciego stopnia wobec Rosji, obejmujących m.in. embargo na broń i restrykcje w dostępie do unijnych rynków finansowych.

Komisja Europejska ma jutro przedstawić propozycje sankcji wobec Rosji w sferach obronności, usług finansowych i zaawansowanych technologii. UE ma też rozszerzyć listę osób i firm objętych sankcjami za wspieranie działań zmierzających do destabilizacji Ukrainy. Do tej pory na czarnej liście są 72 osoby i dwie firmy z zajętego przez Rosję Krymu.

_ Zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego przelało czarę goryczy. Spodziewam się, że jutro Komisja Europejska przedstawi propozycję sankcji w dziedzinach, które pokrywają się z tym, co było przewidziane w tzw. trzeciej fazie sankcji _ - powiedział Sikorski na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Wśród ewentualnych sankcji polski minister wymienił m.in. embargo na broń, restrykcje na tzw. technologie podwójnego zastosowania i zaawansowane technologie (dotyczące również energetyki), a także restrykcje w dostępie do unijnych rynków finansowych.

_ Wszystko to we współpracy i koordynacji z USA _ - zaznaczył Sikorski.

_ Jeśli ambasadorowie otrzymają właściwe instrukcje (...), to UE może w najbliższych dniach podjąć decyzję. Oby prezydent Władimir Putin wyciągnął z tego wnioski i oby wycofał się z destabilizowania Ukrainy _ - dodał Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że _ celem sankcji nie jest pokazanie, jacy +jesteśmy twardzi+, ale wpłynięcie na zachowanie drugiej strony _. _ Im szybciej Rosja powróci do współpracy międzynarodowej na podstawie wartości, procedur, traktatów, praw, które uznajemy - tym lepiej _ - zaznaczył.

W ocenie polskiego ministra spraw zagranicznych, Polska też ma dużo do stracenia w wyniku sankcji, ale _ prezydent Putin nie pozostawia nam innej możliwości _.

Sikorski przypomniał, że we wtorek o sytuacji na Ukrainie rozmawiali w Brukseli szefowie dyplomacji państw UE. Odnosząc się do tego spotkania Sikorski powiedział, że Polska i Niemcy współpracowały, aby _ Europa wypracowała dobre decyzje, które mają zmienić bieg wydarzeń na Ukrainie _.

Jak mówił, Polska i Niemcy zabiegały też o to, aby UE mogła być _ efektywna w swoim dialogu z Rosją _. Zaznaczył, że zawieszenie broni musi prowadzić do _ odzyskania władztwa Ukrainy nad swoim terytorium, do szacunku dla integralności terytorialnej Ukrainy _.

Steinmeier podkreślił, że aneksja przez Rosję części terytorium Ukrainy jest _ naruszeniem prawa międzynarodowego i jest nie do zaakceptowania _. _ Kwestionowanie europejskiego ładu bezpieczeństwa nie jest do zaakceptowania przez Polaków i Niemców _ - dodał.

Podkreślił, że na Ukrainę przez granicę ukraińsko-rosyjską nadal napływa broń, której użycie prawdopodobnie doprowadziło do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w którym zginęło niemal 300 osób.

W ocenie Steinmeiera, Rosja nie przyczynia się do deeskalacji konfliktu z Ukrainą. _ Dlatego wczoraj postanowiliśmy zwiększyć presję na Rosję, oczekując, że wróci ona na drogę odpowiedzialnej polityki _ - dodał niemiecki minister.

Pytany dlaczego Niemcy opierają się tzw. unijnym sankcjom trzeciego stopnia wobec Rosji, Steinmeier zadeklarował, że jego kraj chce _ stopniowo zwiększać presję na Rosję _. _ Do tego jesteśmy gotowi _ - dodał.

Steinmeier był gościem dorocznej narady polskich ambasadorów, która odbywa się w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: katastrofa samolotu, sankcje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz