Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna marszałkiem: Shrek i Gladiator w jednym

0
Podziel się:

Głosy 277 posłów zdecydowały, że szef klubu PO zastąpi Bronisława Komorowskiego. Premier podkreślał, że Grzegorz Schetyna ma w sobie zdolność do kompromisu i zdecydowanego działania.

Schetyna marszałkiem: Shrek i Gladiator w jednym
(PAP/ Tomasz Gzell)

Głosy 277 posłów zdecydowały, że szef klubu PO zastąpiBronisława Komorowskiego. Premier podkreślał, żeGrzegorz Schetynama w sobie zdolność do kompromisu i zdecydowanego działania.

W głosowaniu wzięło udział 414 posłów. Większość potrzebna do wyboru wynosiła 207 głosów. Przeciw Schetynie głosowało 121 parlamentarzystów. A 16 wstrzymało się od głosu.

Nowy marszałek po wyborze prosił o współpracę także tych, którzy go nie poparli. _ - Przyjmuję to wielkie wyzwanie. I to jest rzecz trudna, bo wiem jak wielkie jest oczekiwanie dobrej pracy _ - mówił Grzegorz Schetyna.

Schetyna podkreślał jak ważne jest współdziałanie marszałka z innymi członkami prezydium Sejmu. _ - Marzę o ty, by tę współpracę z przedstawicielami opozycji traktować, jak współpracę z Krzysztofem Putrą iJerzym Szmajdzińskim. Bo oni nam pokazywali, że być w opozycji to znaczy jeszcze większa odpowiedzialność _ - mówił Schetyna, który dodał, że chciałby, aby o nim ktoś powiedział kiedyś tak, jak mówiono oMacieju Płażyńskimw 2001 roku: _ Tak to był marszałek całego Sejmu _.

Kandydaturę Schetyny rekomendował w Sejmie premierDonald Tusk._ - Mam głębokie przekonanie, że Polska potrzebuje władzy która ceni kompromis, ale jednocześnie silnej i zdecydowanej _ - argumentował premier, którego zdaniem jego wieloletni przyjaciel łączy w sobie dobre cechy - swoich ulubionych bohaterów filmowych - Shreka i Gladiatora.

W kuluarach opozycja krytykowała ton wypowiedzi szefa rządu. - P_ anowie raczyli sobie dworować. Tu trzeba mieć cechy męża stanu. Ci bohaterowie są fajni i sympatyczni. Ale takich cech nie przedstawiają _ - komentuje Beata Kempa z PiS, której zdaniem Schetyna to polityk kontrowersyjny.

Posłanka uważa, że jeżeli Schetyna utrzyma swój dotychczasowy styl prowadzenia polityki, to w Sejmie będzie tylko gorzej. - _ Jeśli nad sobą popracuje i będzie uznawał nasze prawa. Jeżeli zrezygnuje z jednominutowej demokracji. Jeżeli poczujemy, że szanowane są kobiety w Sejmie, bo do tej pory tak nie było, to mu za to podziękuj _ę - podkreśla Kempa.

W czasie debaty nad kandydaturą padło tylko jedno pytanie. Zadała je Anna Sobeckaz PiS, która pytała co Schetyna zrobi z posłemJanuszem Palikotem, który jej zdaniem narusza zasady etyki poselskiej i kompromituje Sejm. Schetyna nie odpowiedział na pytanie. Prowadzący obradyStefan Niesiołowskistwierdził, że nie ma takiego obowiązku.

Powołanie Schetyny zakończyło serię roszad personalnych na najważniejszych stanowiskach w państwie. Po rezygnacji Komorowskiego uprawnienia wynikające z Regulaminu Sejmu przejął najstarszy wiekiem wicemarszałek, czyli obecnieStefan Niesiołowskiz PO_ . _ Natomiast pełniącym obowiązki prezydenta byłmarszałek SenatuBogdan Borusewicz.

Posłowie uzupełnili też skład Prezydium Sejmu o wicemarszałka z klubu Lewicy. Kandydatem jest Jerzy Wenderlich. Klub PiS na razie nie wskazuje swojego kandydata na wicemarszałka. W prezydium Sejmu jest wciąż wakat po tragicznej śmierci Krzysztofa Putry.

Czytaj w Money.pl
Frasyniuk: Marszałek Schetyna będzie rządził premierem - _ Nie jestem do końca przekonany, że to Donald Tusk wyznaczył Schetynę na marszałka. Myślę, że Schetyna poszedł do premiera i po prostu mu oznajmił, że chce objąć tę funkcję _ - mówi były opozycjonista.
Schetyna przejmie 89 ustaw w "zamrażarce" Opozycja twierdzi, że marszałek zablokował blisko 90 ich projektów ustaw. To jedna trzecia wszystkich rozpatrywanych przez Sejm.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)