Notowania

marek belka
16.10.2012 17:10

Spotkanie Kaczyńskiego i Belki. Zgodność poglądów w wielu sprawach

Sprawdź, o czym rozmawiał prezes Prawa i Sprawiedliwości z Markiem Belką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że spotkanie klubu PiS z prezesem NBP Markiem Belką ujawniło zgodność lub podobieństwo poglądów w wielu istotnych dla gospodarki kwestiach, m.in. w sprawie euro. Szef NBP uznał, że spotkanie było _ pouczające i bardzo ciekawe _. *

_ - Uważamy, że spotkanie było ogromnie pożyteczne, a przede wszystkim pokazało, że poglądy w różnych sprawach bardzo ważnych dla gospodarki są albo takie same, albo zbliżone _ - powiedział Kaczyński na briefingu prasowym po spotkaniu z Belką. Jednocześnie dodał, że _ na pewno znalazłyby się też różnice _. Dopytywany, w jakich sprawach ujawniła się ta zgodność poglądów, odparł: _ choćby jeżeli chodzi o euro _.

Według Kaczyńskiego _ to, czego nam często brakuje, a szczególnie brakuje w czasie kryzysowym, to pewnej spójności i tego, co się nazywa klasą polityczną _. _ Tej spójności może być więcej, bo jeżeli rozmawiamy na poziomie czysto merytorycznym, a porzucamy wszelkiego rodzaju różnice o pozamerytorycznym charakterze, to jak widać można się porozumieć _ - zaznaczył prezes PiS.

Według niego spotkanie z Belką było też bardzo interesujące. _ - Mogliśmy się zapoznać z wieloma ocenami prezesa NBP. To są oceny formułowane co prawda indywidualnie, ale oczywiście mają także znaczenie, bo to jest osoba pełniąca funkcje szczególnie istotne dla polskiej gospodarki _ - powiedział lider PiS.

_ - Z całą pewnością wiemy więcej na temat tego, co robi, co zamierza robić i co będzie w pewnych sytuacjach, gdyby do nich doszło, robił NBP _ - zaznaczył Kaczyński. Nie chciał odpowiadać na szczegółowe pytania. Jak tłumaczył, ustalono z prezesem NBP, że wtorkowa rozmowa ma _ półprywatny charakter _.

_ - Pan prezes postąpił bardzo dżentelmeńsko, zachował na przykład kolejność spotkań wedle kolejności zawracania się do niego o te spotkania - chociaż przecież każdy ma jakieś swoje polityczne powiązania. A tutaj przecież mówimy o byłym premierze. I za to jesteśmy wdzięczni, ale wobec tego będziemy tych zasad dżentelmeńskich przestrzegać _ - zaznaczył Kaczyński.

Jak powiedział Kaczyński, piątkowe tzw. drugie expose premiera Donalda Tuska było w trakcie spotkania z Belką _ tematem marginalnym _. Pytany, czy rozmowa z prezesem NBP wpłynie w jakiś sposób na program gospodarczy PiS i _ czy się do czegoś przyda _ odparł, że _ to jest bardzo istotna rzecz wiedzieć, co sądzi prezes banku narodowego w wielu istotnych, najważniejszych dzisiaj dla spraw gospodarczych sprawach, także, jeśli chodzi o ocenę sytuacji międzynarodowej _.

Kaczyński liczy, że do podobnych spotkań dojdzie w przyszłości. - _ Mamy nadzieję - i ja tę nadzieję wyraziłem - że jeszcze się spotkamy, bo pan prezes Belka jest bardzo interesującym rozmówcą, wykładowcą uniwersyteckim, profesorem uniwersytetu i ma pewną tendencję, żeby wiedzę przekazywać, co dla nas jest bardzo interesujące _ - powiedział.

Belka w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie zaznaczył, że jeszcze w trakcie procedury powoływania go na szefa NBP złożył deklarację, że jest _ otwarty i chętny _ na spotkania z klubami parlamentarnymi. Zwrócił uwagę, że we wtorek późnym popołudniem ma jeszcze spotkanie z klubem SLD.

_ - Muszę powiedzieć, że to było także dla mnie bardzo pouczające i bardzo ciekawe spotkanie _ - powiedział Belka odnosząc się do spotkania z parlamentarzystami PiS.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział przed spotkaniem, że parlamentarzyści PiS chcą pytać prezesa NBP o sytuację finansów publicznych, o sytuację w strefie euro, ale też o wysokość stóp procentowych. _ - O to, dlaczego w Polsce stopy procentowe są tak wysokie w porównaniu na przykład z Czechami, a przecież inflacja w obu państwach jest na zbliżonym poziomie _ - powiedział.

Błaszczak wyraził przekonanie, że parlamentarzyści PiS od prezesa NBP - _ w odróżnieniu od ministra finansów Jacka Rostowskiego _ - otrzymają rzetelne informacje na temat stanu finansów Polski.

_ - Z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z człowiekiem, który jest rzetelny, jeżeli chodzi o wykonywanie swoich obowiązków, czego nie można powiedzieć o ministrze Rostowskim, który z trybuny sejmowej opowiada często śmieszne i straszne historie _ - stwierdził szef klubu PiS.

Błaszczak zwrócił uwagę, że w ubiegłym tygodniu Belka uczestniczył w Tokio w konferencji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. - _ Jesteśmy więc także przekonani, że podzieli się swoimi spostrzeżeniami i opiniami na temat tego spotkania _ - dodał.

Według szefa klubu PiS spotkanie miało też posłużyć temu, by wzbogacić program gospodarczy PiS. _ My wyciągamy wnioski zarówno z debaty z ekonomistami, jak i ze spotkania z prezesem NBP _ - podkreślił.

Jak wyjaśnił Błaszczak, spotkanie odbywa się w związku z tym, że Belka, nie mogąc wziąć udziału w zorganizowanej przez PiS debacie ekonomistów, zaproponował parlamentarzystom PiS spotkanie w innym terminie.

O godz. 18 Belka spotka się też z klubem SLD. Szef Sojuszu Leszek Miller mówił w ubiegłym tygodniu, że politycy SLD spodziewają się, iż Belka przedstawi im _ informację o polityce pieniężnej, o sytuacji finansów, widzianą oczami NBP, i o ogólnych tendencjach, które dzisiaj zachodzą w Polsce i w Europie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef NBP spotyka się z PiS. Po co? Parlamentarzyści PiS chcą rozmawiać z szefem NBP m.in. o przyszłości finansów naszego kraju, sytuacji gospodarczej Polski oraz strefie euro.
Ekonomiści odpowiedzieli na wezwanie prezesa PiS Większość z nich przyznaje, że jeszcze nie dostała żadnego zaproszenia, a o propozycji dowiedzieli się z mediów.
Sam na sam z Kaczyńskim? On sie nie boi Bronisław Komorowski nie ma nic przeciwko wizycie prezesa PiS. _ - Ja się takich spotkań nie obawiam _- twierdzi.
Tagi: marek belka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz