Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki Palestyna - Izrael. Wznowią rozmowy, wypuszczą więźniów

0
Podziel się

Wkrótce rozpocznie się kolejna runda wznowionych po trzech latach negocjacji izraelsko-palestyńskich.

Stosunki Palestyna - Izrael. Wznowią rozmowy, wypuszczą więźniów
(Polaris Images/East News)
bEpXoZfp

Kolejna runda wznowionych po trzech latach negocjacji izraelsko-palestyńskich odbędzie się w drugim tygodniu sierpnia w Izraelu - zapowiedziała Cipi Liwni, była szefowa izraelskiej dyplomacji, reprezentująca swój kraj na rozmowach z Palestyńczykami.

Do tego czasu z izraelskich więzień uwolniona zostanie pierwsza grupa przetrzymywanych w nich Palestyńczyków - dodała Liwni. Jednak nie podała konkretnego terminu ich wypuszczenia, zastrzegając, że sprawa każdego z więźniów ma być jeszcze zbadana przed zgodą na uwolnienie.

W zeszłym tygodniu, by umożliwić rozmowy, rząd izraelski zgodził się na zwolnienie 104 Palestyńczyków.

bEpXoZfr

Pierwsza runda wznowionych negocjacji odbyła się w Waszyngtonie 30 lipca. Izraelczycy i Palestyńczycy usiedli do stołu po trzech latach, żeby spróbować wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt.

Bezpośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie utknęły w martwym punkcie pod koniec 2010 roku, gdy rząd Benjamina Netanjahu nie zgodził się na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli, a bez tego Palestyńczycy odmówili przystąpienia do negocjacji. Izrael twierdził, że wznowienie rozmów powinno być bezwarunkowe.

Jako cel obecnych negocjacji, w których Palestyńczyków reprezentuje Saeb Erekat, obie strony ustaliły uzyskanie ostatecznego porozumienia pokojowego w ciągu dziewięciu miesięcy.

Rola Stanów Zjednoczonych w rozmowach nie ogranicza się jedynie do mediowania. USA będą wywierać presję na negocjujących, co w praktyce oznacza, że amerykańskie stanowisko jest równie ważne, jak stanowiska Palestyńczyków i Izraela.

bEpXoZfx
Czytaj więcej w Money.pl
Historyczna wizyta palestyńskiej delegacji Oficjalna palestyńska delegacja złożyła dzisiaj wizytę w izraelskim parlamencie, Knesecie, i spotkała się z izraelskimi deputowanymi.
Pokój za 9 miesięcy? Trudne negocjacje Izraelczycy i Palestyńczycy po raz kolejny usiedli do stołu, żeby wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt. Strony spotkały się wczoraj w Waszyngtonie po trzyletniej przerwie. Ich stanowiska diametralnie się różnią.
Izrael rozpocznie rozmowy pokojowe? Izraelski rząd zgodził się na uwolnienie 104 palestyńskich więźniów.
bEpXoZfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)