Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Porozumienie za 9 miesięcy

0
Podziel się:

Izraelczycy i Palestyńczycy po raz kolejny usiedli do stołu, żeby wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt. Strony spotkały się wczoraj w Waszyngtonie po trzyletniej przerwie. Ich stanowiska diametralnie się różnią.

Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Porozumienie za 9 miesięcy
(United States Department of State)

Izraelscy i palestyńscy negocjatorzy uzgodnili, że spotkają się ponownie w ciągu dwóch tygodni. Jako cel obie strony obrały uzyskanie ostatecznego porozumienia pokojowego w ciągu dziewięciu miesięcy - poinformował dziś sekretarz stanu USA John Kerry.

Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiedział się po zakończeniu przez delegacje pierwszej tury rozmów w Waszyngtonie. Jak powiedział, obie strony zobowiązały się do _ nieprzerwanych i rzeczowych negocjacji w kluczowych kwestiach _ stanowiących punkty sporne. Kerry dodał, że kolejna runda negocjacji odbędzie się albo w Izraelu, albo na terytoriach palestyńskich.

Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiadał się, stojąc u boku izraelskiej minister sprawiedliwości Cipi Liwni i palestyńskiego negocjatora Saeba Erekata.

_ Rozwiązanie przewidujące dwa państwa (izraelskie i palestyńskie) jest jedyną drogą rozwiązania konfliktu. Nie zostało wiele czasu i nie ma alternatywy _ - mówił Kerry, który w ciągu czterech miesięcy udał się sześć razy na Bliski Wschód.

Izraelczycy i Palestyńczycy po raz kolejny usiedli do stołu, żeby wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt. Strony spotkały się wczoraj w Waszyngtonie po trzyletniej przerwie. Ich stanowiska i postrzeganie sytuacji diametralnie się różnią.

Kuratelę nad rozmowami sprawują Stany Zjednoczone, a ich rola nie ogranicza się jedynie do mediowania. USA będą wywierać presję na negocjujących, co w praktyce oznacza, że amerykańskie stanowisko jest równie ważne jak stanowiska Palestyńczyków i Izraela.

Bezpośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie utknęły w martwym punkcie pod koniec 2010 roku, gdy rząd Benjamina Netanjahu nie zgodził się na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli, a bez tego Palestyńczycy odmówili przystąpienia do negocjacji. Izrael twierdził, że wznowienie rozmów powinno być bezwarunkowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael rozpocznie rozmowy pokojowe? Izraelski rząd zgodził się na uwolnienie 104 palestyńskich więźniów.
Jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie Sekretarz stanu USA John Kerry, który zakończył czterodniową misję na rzecz wznowienia dialogu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.
Plan pokojowy? Ameryka go nie przyniesie Wizyta Kerrego da możność przyjrzenia się, czy Izraelczycy i Palestyńczycy sami są gotowi do rozmów pokojowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)