Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strefa gazy
24.11.2012 21:38

Strefa Gazy. Radykaliści nie oddadzą broni

Hamas nie zrezygnuje z dalszego zbrojenia się - oświadczył dzisiaj w Kairze agencji AP jeden z przywódców tego radykalnego ugrupowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rządzący Strefą Gazy Hamas nie zrezygnuje z dalszego zbrojenia się - oświadczył dzisiaj w Kairze agencji AP jeden z przywódców tego radykalnego ugrupowania palestyńskiego, sygnalizując, że jego prowadzone przez pośredników rokowania z Izraelem nie będą łatwe.

Mediatorem w tych rozmowach jest Egipt, który również pomógł doprowadzić w bieżącym tygodniu do rozejmu kończącego ośmiodniową wymianę ognia między Izraelem a palestyńskimi bojownikami w Strefie Gazy.

Rozejm wszedł w życie w środę i jest w zasadzie przestrzegany. Mieszkańcy Gazy poinformowali, że Izrael zaczął łagodzić niektóre swe restrykcje, zezwalając rybakom na wypływanie dalej w morze i wpuszczając rolników na ich pola w strefie, gdzie wstęp był wcześniej zakazany.

Musa Abu Marzuk, zastępca przebywającego na emigracji szefa Hamasu Chaleda Meszala, powiedział, że w poniedziałek odbędą się w Kairze rozmowy w sprawie dalszego uchylania restrykcji. Hamas i Izrael nie kontaktują się ze sobą bezpośrednio, korzystając z egipskiej mediacji.

Przedstawiciel izraelskich władz bezpieczeństwa oświadczył, iż znaczne rozluźnienie granicznej blokady Strefy Gazy zostanie najprawdopodobniej uzależnione od gotowości Hamasu do rezygnacji z dalszego zbrojenia się. W sobotę nie udało się uzyskać ze strony izraelskiej oficjalnego komentarza na ten temat. Jednak Abu Marzuk zdecydowanie sprzeciwił się takim żądaniom. _ - Ta broń ochroniła nas i nie ma żadnego sposobu na wstrzymanie jej sprowadzania i wytwarzania _ - powiedział.

W trakcie rozpoczętego 14 listopada najnowszego konfliktu ze Strefy Gazy wystrzelono na Izrael około 1,5 tys. pocisków rakietowych, ale zdecydowaną większość z nich unieszkodliwił izraelski system przechwytujący Żelazna Kopuła. Wybuchy rakiet spowodowały śmierć 6 mieszkańców Izraela i ranienie 240.

W odpowiedzi izraelskie lotnictwo przeprowadziło około 1,5 tys. ataków na cele w Gazie. W ich rezultacie 156 Palestyńczyków zostało zabitych na miejscu, a 10 zmarło później z ran. Wśród ofiar śmiertelnych są 34 osoby w wieku poniżej 18 lat. 1230 Palestyńczyków zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie przejęli się rozejmem. Hamas zaatakował Izrael natomiast zaprzestał wszelkich ataków z powietrza po wejściu w życie zawieszenia broni.
Hamas twittuje. Zemsta za "zbrodnie" zamiast rozejmu Zawieszenie broni w Strefie Gazy miało obowiązywać dziś od godz. 23.
Merkel wspiera Izrael. Eksplozje w Tel Awiwie - _ Izrael ma prawo i obowiązek chronić swoich obywateli w odpowiedni sposób _ - powiedział rzecznik niemieckiej kanclerz.
Tagi: strefa gazy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz