Notowania

izrael
01.06.2010 08:38

Świat protestuje przeciwko działaniom Izraela

Od potępienia izraelskiego ataku na humanitarny konwój wstrzymuje się Biały Dom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przywódcy arabskiej ludności Izraela, liczącej około 1,3 mln, zaapelowali o przeprowadzenie strajku generalnego oraz do masowych demonstracji. Wszystko to w proteście przeciwko atakowi okrętów izraelskich na konwój statków z pomocą dla Strefy Gazy. Demonstracje antyizraelskie są organizowane w wielu krajach.

Do protestów ludności arabskiej w kilku miastach izraelskich doszło już wczoraj. Interweniowała policja, która użyła gazów łzawiących w odpowiedzi na kamienie rzucane przez demonstrantów.

W Hajfie, Tel Awiwie i kilku innych miastach odbyły się natomiast kontrdemonstracje Izraelczyków popierających zatrzymanie statków konwoju.

ZOBACZ TAKŻE: Ashton wzywa Izrael: Skończcie blokadę Gazy
Napięta sytuacja panuje w Jerozolimie, zwłaszcza w rejonie starej, zabytkowej części miasta, gdzie kupcy arabscy ogłosili strajk. Skierowano tam dodatkowe oddziały policji. Wzmocnione siły policyjne rząd skierował też do Tel Awiwu i portowych miast Jaffa oraz Ashdod, gdzie znajdują się statki zatrzymanego w poniedziałek konwoju.

Napięcie w Izraelu wzrosło po rozejściu się pogłoski, iż podczas ataku na konwój ranny został jeden z radykalnych przywódców palestyńskich Rajed Salah. Pogłoski tej nie potwierdziły źródła izraelskie.

Najostrzej zareagowała Turcja

Szczególnie gwałtowne demonstracje odbyły się w Turcji. Tłum atakował izraelski konsulat w Stambule, usiłując wedrzeć się do środka, a premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że _ nie będziemy milczeć wobec tego nieludzkiego terroryzmu państwowego _.

Według mediów, większość z dziewięciu zabitych podczas ataku na konwój to Turcy. Erdogan przerwał podróż po krajach Ameryki Łacińskiej i powrócił do kraju na wieść o incydencie.

Europa też protestuje

W Europie do najgwałtowniejszych protestów antyizraelskich doszło w Grecji. W Atenach około 3500 osób demonstrowało przed ambasadą Izraela wznosząc okrzyki _ Ręce precz od Gazy! _ i _ Wolna Palestyna! _. Tłum wznosił barykady z opon samochodowych, które następnie podpalał. Doszło do starć z policją, która użyła gazów łzawiących.

Do starć z policją w rejonie ambasady izraelskiej doszło również w Paryżu. Około 2000 demonstrantów wznosiło okrzyki _ Niech żyje wolna Palestyna! _.

W Szwecji ponad 5000 osób pokojowo demonstrowało przed ambasadą izraelską. Demonstracje na mniejszą skalę odbyły się w Rzymie i kilku innych włoskich miastach.

Rządy Grecji, Egiptu, Szwecji, Hiszpanii i Danii wezwały ambasadorów izraelskich domagając się wyjaśnień. Hiszpania i Francja potępiły _ nieproporcjonalne użycie siły _.

ZOBACZ FILM IZRAELSKIEJ ARMII Z ATAKU NA KONWÓJ:

Natomiast Niemcy i Stany Zjednoczone wezwały do niezwłocznego zbadania okoliczności incydentu, ale uchyliły się od jednoznacznego zajęcia stanowiska. Biały Dom oświadczył, że usiłuje dowiedzieć się czegoś więcej _ o tej tragedii _.

Do protestów przeciwko atakowi na konwój doszło też przed nowojorską siedzibą ONZ, gdzie na nadzwyczajnym posiedzeniu obraduje Rada Bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Liczba Arabów i Żydów zrówna się za 5 lat ]( http://news.money.pl/artykul/liczba;arabow;i;zydow;zrowna;sie;za;5;lat,91,0,619611.html )
* [ Izrael w obronie pokazuje film z ataku na konwój ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;w;obronie;pokazuje;film;z;ataku;na;konwoj,55,0,626999.html )
* [ Hamas: Egipt wpuścił **gaz** do tuneli w **Strefie** **Gazy** ]( http://news.money.pl/artykul/hamas;egipt;wpuscil;gaz;do;tuneli;w;strefie;gazy,145,0,615313.html )
Tagi: izrael, konwój, pomoc, okręty, protesty, demonstracje, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz