Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Telewizje w UE będą nadawać z napisami?

0
Podziel się:

Zdaniem europosłów będzie to ułatwieniem dla osób niesłyszących i uczących się języków.

Telewizje w UE będą nadawać z napisami?
(PAP/Adam Hawałej)

Telewizje publiczne w krajach UE powinny, wzorem BBC, wprowadzić napisy do wszystkich nadawanych programów - zaapelował Parlament Europejski.

Pod oświadczeniem, którego autorką była polska eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg (SLD), udało się zebrać 427 podpisów w liczącym 785 członków PE.

Oświadczenie PE nie ma jednak mocy prawnej. Jest apelem do Komisji Europejskiej, by to ona przedstawiła projekt legislacji zobowiązującej telewizje publiczne w UE do wprowadzenia napisów do wszystkich programów, także tych na żywo.

Zdaniem eurodeputowanych umożliwia to postęp technologiczny, o czym ma świadczyć telewizja BBC, która zobowiązała się od kwietnia 2008 roku wprowadzić napisy do całości swojej oferty.

W uzasadnieniu apelu eurodeputowani przekonują, że problem całkowitej lub częściowej utraty słuchu dotyka w Europie ponad 83 mln ludzi, a w starzejącym się społeczeństwie europejskim będzie on się jeszcze nasilać. Napisy mają umożliwić im korzystanie z oferty telewizji publicznych. Ponadto będą pomagać w nauce języków obcych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)